جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 80186
زمان انتشار: 25 مرداد 1393 10:05:00
دانستنی‌های کاری

چطور بعد از مصاحبه کاری، وضعیت استخدام خود را پیگیری کنیم؟

یکی از مهمترین بخش های پروسه جستجو برای کار و استخدام، پیگیری وضعیت نتیجه مصاحبه کاری بعد از اتمام آن است که باید اصولی و با احتیاط انجام شود.
چطور بعد از مصاحبه کاری، وضعیت استخدام خود را پیگیری کنیم؟

گروه کار و تعاون؛‌ بازارخبر - تصور کنید که مصاحبه کاری را که مدت‌ها در انتظار آن بوده‌اید و هفته‌ها برای آن تمرین کرده‌اید که بتوانید موقعیت شغلی مورد نظر خود را بدست بیاورید به پایان رسیدهاست و هم اکنون نفس راحتی می‌کشید. اما باید این نکته را در ذهن داشته باشید که بعد از انجام مصاحبه تازه بخش سخت کار آغاز می‌شود و آن‌هم منتظر ماندن برای دریافت پاسخ ازسوی شرکت مربوطه است.

به طور قطع شما به عنوان کسی که می‌خواهید شغل مورد علاقه خود را در شرکت و محل کار مورد نظر بدست آورید بسیار هیجان زده هستید و می‌خواهید هر کاری را انجام دهید تا خود را به عنوان بهترین گزینه برای موقعیت شغلی نشان دهید. گاهی اوقات همین هیجان و به نوعی عجله باعث می‌شود که حتی با داشتن یک مصاحبه خوب نتوانید شغل موزد نظر خود را بدست آورید.

در ادامه قصد داریم به توصیه‌هایی در مورد زمان بعد آر انجام مصاحبه کاری بپردازیم.

اصولی پیگیری کنید
پیگیری کردن پس از انجام مصاحبه کاری امری بسیار مهم و حیاتی برای افراد جویای کار است. از این طریق می‌توانید علاقه و تمایل خود را برای بدست آوردن موقعیت شغلی مورد نظر به مسئولین استخدام نشان دهید. اما پیگیری کردن در مورد نتیجه مصاحبه و استخدام باید اصولی و حساب شده باشد. اولین قدم در این راه این است که بعد از تمام شدن مصاحبه از فرد مصاحبه کننده مؤدبانه بخواهید تا سقف زمانی را که شرکت جواب مصاحبه شما را خواهد داد به شما بگوید تا بدانید چه زمانی برای پیگیری با شرکت تماس بگیرید.

بعد از انجام مصاحبه ارسال یک ایمیل تشکر نیز می‌تواند مفید باشد. در ایمیلی که به عنوان تشکر ارسال می‌کنید می‌توانید به برخی از اخبار اخیر شرکت نیز اشاره کنید. بدین صورت می‌توانید علاقه و تمایل خود را برای استخدام شدن بیشتر نشان دهید.

در بازه‌های زمانی مشخص ارتباط برقرار کنید
به گزارش بازارخبر، همانطور که اشاره شد ارسال یک ایمیل تشکر می‌تواند گزینه مناسبی برای زمان بعد از مصاحبه کاری باشد مگر اینکه فرد مصاحبه کننده و یا استخدام کننده به طور قطع اعلام کرده باشد که بعد از مصاحبه هیچ ایمیل یا پیغامی ارسال نشود.

بعد از مصاحبه بهترین راه برای برقرار ارتباط مجدد استفاده از آخرین وسیله ارتباطی است. بدین معنی که اگر برای آخرین بار با فرد مصاحبه کننده از طریق تلفن ارتباط برقرار کرده‌اید برای پیگیری نیز از تلفن استفاده کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که برای برقرار ارتباط حتماً از آدرس ایمیل و یا شماره تلفن کاری فرد مورد نظر استفاده کنید.

به سراغ برقراری تماس با تلفن و ایمیل شخصی فرد مورد نظر نباشید. برای مثال تنها کافی است تا با تلفن خانه فرد مصاحبه کننده تماس بگیرید تا برای همیشه از لیست استخدام خط بخورید!

اگر جوابی دریافت نکردید مجدداً و بااحتیاط تماس بگیرید
اگر شرکت مورد نظر شما مدت یک هفته ای را برای پاسخگویی به شما تعیین کرده باشد و از مدت زمان تعیین شده نیز گذشته باشد و پبغام پیگیری اولیه را نیز ارسال کرده باشید، می‌توانید مجدداً پیغامی را برای پیگیری وضعیت استخدامی خود ارسال کنید.

در پیغام جدید خود نیازی نیست که به آن‌ها بگویید که جواب ارسال نکرده‌اند. تنها کافی است که به بازه زمانی تعیین شده توسط خود شرکت اشاره کنید و مجدداً از آن‌ها بخواهید که شما را در جریان پروسه استخدام برای موقعیت شغلی مورد نظر قرار دهند.

بدانید که چه موقع به سراغ فرصت دیگری بروید
اگر بی صبرانه منتظر دریافت پاسخ از طرف شرکت مورد نظر خود هستید و بعد از گذشت مدت زمان تعیین شده توسط شرکت هنوز جوابی دریافت نکرده‌اید شاید وقت آن رسیده که به سراغ فرصت‌های دیگر بروید. شما هیچ‌وقت نمی‌دانید که داخل شرکت موزد نظر چه می‌گذرد و چه دلایلی برای عدم دریافت پاسخ از سوی آن‌ها وجود دارد.

به عنوان یک قاعده کلی می‌توان چنین بیان کرد که اگر بعد از دو بار پیگیری پاسخی از سوی آن‌ها دریافت نکردید به سراغ فرصت‌های جدید شغلی بروید.

با درخواست رفرنس از سوی طرف مقابل هیجان‌زده نشوید
به گزارش بازارخبر، اگر فرد مصاحبه کننده و یا افرادی که قصد استخدام شما را دارند بعد از مصاحبه با شما تماس گرفتند و درخواست رفرنس برای رزومه‌تان را داشتند این تصور را نداشته باشید که استخدام شما قطعی بوده و همه چیز تمام‌شده است. بسیاری از افراد جویای کار با همین برداشت اشتباه ضررهای زیادی کرده‌اند.

درخواست رفرنس از سوی طرف مقابل به این معنی است که شما در میان جند نفر برگزیده کاندیداهای موقعیت شغلی هستید اما این به معنی قبول صد در صد شما نیست.

در یک‌کلام می‌توان گفت که بهترین گزینه برای افراد جویای کار این است که چندین مورد مناسب و را برای خود انتخاب کنند و تمرکز و وقت خود را بر روی آن‌ها قرار دهند تا به نتیجه مطلوب برسند.

1
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت