جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 52656
زمان انتشار: 05 شهریور 1392 11:15:00
+جدول و نشانی اینترنتی

همه بانکهای خصوصی و دولتی در ایران

همه بانکهای خصوصی و دولتی در ایران

گروه بانک و بیمه ؛ بازار خبر -در حال حاضر در کشور ما 19 بانک خصوصی در کنار 8 بانک دولتی زیر نظر بانک مرکزی ایران به فعالیت پرداخته اند که برخی از آنها از قدمت بیشتری برخوردارند.

بانک نهادی اقتصادی است که وظیفه هایی چون تجهیز و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری ،عملیات مالی، خرید و فروش ارز، نقل و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان، انجام وظیفهٔ قیمومیت و وصایت برای مشتریان، انجام وکالت خریدیا فروش را زیر نظر بانک مرکزی بر عهده دارند.

انتشار اسکناس و تنظیم حجم پول در گردش، نگهداری فلزات گرانبها و ارزهای متعلق به دولت، نگهداری ذخایر قانونی و موجودی نقدی بانک های تجاری، ایجاد امکانات اعتباری برای بانک های تجاری، انجام دادن عملیات تصفیه حساب بین بانکها،صندوقداری و نمایندگی مالی برای عملیات بانکی دولت، اجرای سیاست پولی و کنترل حجم اعتبارات و مسؤولیت کنترل شبکه بانکی و اداره سیاست پولی از جمله وظایف بانک مرکزی است.

تاریخچه

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تمامی بانک های خصوصی در ایران بر اساس لایحه 6738 و سپس لایحه حفاظت و توسعه صنایع مصوبه شورای انقلاب، دولتی شدند. بانک «تجارت» از ادغام 12 بانک و بانک ملت نیز از ادغام 10 بانک تاسیس شدند. بانک های صنعت و معدن، کشاورزی و مسکن نیز از ادغام برخی دیگر از بانک ها و موسسه های اعتباری تشکیل شدند که دولتی شدن بانک ها بعدها در اصل 44 قانون اساسی نیز مورد تاکید قرار گرفت.

در کشور جمهوری اسلامی ایران براساس اصل 44 قانون اساسی و طبق ابلاغیه ی رهبر معظم انقلاب به روسای قوای 3 گانه و رییس مجمع تشخیص مصلحت ؛ واگذاری ۸۰ درصد از سهام بانک های کشور به بخش‌های خصوصی شرکت‌های تعاونی سهامی عام و بنگاه‌های عمومی غیردولتی در خصوص بانک‌های دولتی به استثنای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک ملی ایران، بانک سپه، بانک صنعت و معدن، بانک کشاورزی، بانک مسکن و بانک توسعه صادرات مجاز است.

بنابراین بانکداری توسط بنگاه‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های تعاونی سهامی عام و شرکت‌های سهامی عام مشروط به تعیین سقف سهام هر یک از سهامداران با تصویب قانون میسر می شود.

 بانک های دولتی

در حال حاضر در کشور ما 8 بانک دولتی و تخصصی دولتی به فعالیت پراخته اند که در میان این بانکها بانک ملی ایران به عنوان قدیمی ترین بانک دولتی ایران است.

در جدول زیر نام بانکهای دولتی  فعال در ایران همراه با سال تاسیس و نشانی اینترنتی آنها آورده شده است:

 بانک های خصوصی

به مرور زمان با تاسیس موسسه های مالی اعتباری از سال ۱۳۷۶ زمینه تاسیس بانک های خصوصی در ایران فراهم شد و در نهایت بانک مرکزی موافقت خود را با تاسیس بانک های خصوصی اعلام کرد و با صدور اجازه تأسیس بانک‌های خصوصی در سال  1379 بانکداری الکترونیک به عنوان یکی از خدمات اصلی این بانک‌ها بیش از پیش به صورت کاربردی در عرصه زندگی مردم وارد شد.

براین اساس بانک خصوصی بانکی است که به موجب قانون اجازه تاسیس بانکهای غیردولتی مصوب فروردین1379 و ماده 98 قانون برنامه سوم اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، با مالکیت ومدیریت اشخاص غیردولتی داخلی ، براساس این ضوابط و با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس می گردد و می تواند در چارچوب قانون پولی و بانکی مصوب سال 1351 ، قانون عملیات بانکی بدون ربا و اساسنامه خود به کلیه عملیات مجاز بانکی مبادرت نماید.

در این میان بر اساس اصل 44 قانون اساسی برخی از بانکهای دولتی از جمله تجارت، رفاه، صادرات و ملت به بخش خصوصی واگذار شد و به عنوان بانک خصوصی مطرح شدند.

11
خوشم آمد
نظرات بینندگان
|
فرامرز
|
06 شهریور 1392 10:23:51
21
8
بسیار بانک های خوب و فعالی داریم و امید ان است که بتوان با راهکارهای مناسب و خوب به جذب منابع مالی و اعتباری پرداخت و با ایجاد فضای رقابتی مناسب و درست بتوان به جذب نیروها و امور استخدام بپردازن تا گوشه ای از معضلات استخدامی کشور حل شود بانکها در ایران پتانسیل بسیار بالایی جهت حل این معضل دارند اما متاسفانه به وفور ما شاهد پارت بازی و باند بازی در امور انسانی هستیم و فقط باندهای افراد را در بانکها میبینیم....
|
سپیده
|
06 بهمن 1392 11:28:48
29
0
سلام دوستان عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه. این یه درد دل یا یه اطلاع رسانیه. هفته گذشته به بانک فرشتگان(آرمان) شعبه فاطمی مراجعه کردم تا حساب سپرده باز کنم ولی با برخورد بسیار بد یکی از پرسنل مواجه شدم. ساعت کار بانک تا 3 بود و من 45/2 اونجا بودم که این خانم پاچمو گرفت و گفت که دیگه از این به بعد این ساعت نیای ها. بگذریم. روز بعدش من باز مراجعه کردم چون تمام اطلاعات شخصیمو تو سندی که دستم داده بودن اشتباه وارد کرده بودن ولی من بدون اعتراض به اینکه ایراد از اونا بوده رفتم و خواستم که درستش کنن. خیلی جالب بود خانمه با پررویی تمام گفت "بازم که شما این موقع اومدین" و علیرغم اصرار من سند رو عوض نکرد و خط زد و اشتباهات رو اصلاح کرد کاری که خودمم میتونستم انجام بدم و وقتی با اعتراض من مواجه شد زیرش توضیح داد و داد دستم. جالب اینجاست که رئیس شعبه هم در جریان این امور بود و از خانمه خواهش کرد سند رو عوض کنه ولی اون عوض نکرد و رئیس هم از در متقاعد کردن من دراومد. وقتی سند رو بردم پیش رئیس که توضیحات رو مهر کنه از اخلاق کارمندش گله کردم ایشون هم عذرخواهی میکردن که یک دفعه اون خانم از پشت باجه اش داد زد" چرا رفتی اونجا پچ پچ میکنی اگه حرفی داری بیا به خودم بگو". خلاصه بگو مگویی بین ما پیش اومد و جالب اینجا بود که رئیس شعبه جرات نمیکرد حرفی به این خانم بزنه و از من میخواست که کوتاه بیام. واقعا خیلی برام جالب بود اولین بار بود که همچین برخوردی رو تو یه بانک خصوصی میدیدم. تازه جالب اینجا بود که یه پرسنل به من میگفت اگه ناراحتی بیا پولتو بردار و برو و رئیس شعبه هم وایستاده بود و عاجزانه نگاه میکرد. حالا ارتباطات تو این بانک چطوریه که روسا از کارمنداشون اینقدر میترسن و کارمندا چه کاره ان که راجع به سرمایه گذاری کلی بانک تصمیم میگرن سوالاتی بود که هیچوقت جوابی براشون پیدا نکردم. خلاصه از ما گفتن اگر میخواین تو یه بانکی حساب باز کنین که هم بهتون بی احترامی بشه هم ارباب رجوع هیچگونه حق و حقوقی نداشته باشه و هم روزتون خراب بشه و هم کلی متعجب بشین که مگه قدرت و نفوذ و زشتی کار یک کارمند چقدر میتونه باشه یه سری به بانک فرشتگان و ترجیحا شعبه فاطمی بزنید. خانمی که گاهی پشت باجه 4 و گاهی پشت باجه شماره یک میشینه و به مراجعه کننده به چشم دشمن نگاه میکنه سوژه مورد نظره. از اینکه وقت گذاشتین و خوندین ممنونم موفق و موید باشین
|
رضا
|
15 خرداد 1393 16:26:15
28
4
امید که روزی در ایران هم بانک محرک اقتصاد کشور باشد و نه فقط اسم بانک را یدک بکشند.
|
شهروند
|
20 خرداد 1393 22:20:33
14
6
با سلام بالاخره این بانک مهر اقتصاد با این همه برو و بیا کی وارد بورس میشه. تا کی مردم رو علاف کردند.
|
علی نجفی
|
05 مرداد 1393 23:48:15
17
3
با سلام فکر نمکنید که تاریخ تاسیس بانک ملی 1307 باشه ؟(بانک سپه نخستین بانک ایرانی)
|
آنا
|
16 آبان 1393 11:23:23
15
1
آیا اعتبار بانک هایی مثل تجارت و ملت .. مثل قوامین و دی .. است؟ لطفا اگه کسی میدونه پاسخ بده، ممنون.
|
احسان
|
14 اردیبهشت 1394 20:23:51
29
1
پس چرا بانک مهر اقتصاد که این همه شعبه واین همه سپرده گذار ومشتری دارد اسمش تو این لیست نیست
|
سعید
|
16 تیر 1394 00:12:40
19
1
ببخشید. ولی اولین بانک ایرانی بانک سپه میباشد سال 1304 و بانک ملی درسال 1307
|
رضا فرجی
|
15 مرداد 1395 14:16:42
11
1
از مقامات بانک مرکزی تقاضا داریم هرچه سریع تر ادغام بانک ها را انجام دهند چون با این روند فعلی در اینده نزدیک کشور دچار بحران شدیدی در زمینه اقتصاد خواهد شد.
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت