جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 44017
زمان انتشار: 21 فروردین 1392 13:52:00
اختصاصی بازار خبر/

بهشت‌ مالیاتی چیست و کجاست؟

بهشت‌ مالیاتی چیست و کجاست؟

به گزارش گروه بین الملل بازار خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه؛نزدیک به ٣٠ هزار میلیارد دلار در حساب‌ها و شرکت‌های "آف‌شور" بهشت‌های مالیاتی جهان مخفی شده است. این رقم نجومی از جمع تولید ناخالص داخلی آمریکا و ژاپن بیشتر است. نصف این دارایی فقط به ٩١ هزار نفر تعلق دارد.

بحران مالی و اقتصادی جهانی از سال 2008 میلادی به یکباره و همانند رویش سریع قارچ پس از باران، موضوع بهشت‌های مالیاتی جهان را بر جلوی صحنه افکار عمومی جهانی آورده و مطرح کرده است.

طی این سال ها در آمریکا و اروپا , از آوریل سال 2009 میلادی درسطح جهانی در اجلاس کشورهای گروه 20، پیشرفت هایی در جهت محدود کردن بهشت های مالیاتی صورت گرفته است که به نظر کارشناسان و متخصصانی که علیه بهشت های مالیاتی مبارزه میکنند، این ابتکارات بسیار ناکافی بوده و نمی‌توانند محدودیت های جدی برای تداوم کار بهشت های مالیاتی ایجاد کند.

اما ایجاد یک پروژه جهانی به ابتکار "کنسرسیوم روزنامه نگاری تحقیقی آمریکایی" و تجمع 40 روزنامه و ارگان خبری جهان به گرد این پروژه بزرگ که در تاریخ روزنامه نگاری جهان بی مانند است و "آف‌شور لیکس Offshore Leaks" نام گرفته، یک اعلام جنگ واقعی علیه بهشت های مالیاتی و ثروتمندان مالیات گریز، سیاسیون آغشته به فساد مالی و مافیای جهانی است.

اجماع روزنامه نگاران به گرد این پروژه افشاگرانه به مثابه تابیدن نور به اعماق غار و فضای تاریک و ناشفاف بهشت‌های های مالیاتی در جهان است.

راز پنهان و دارایی‌های مخفی بسیاری از ثروتمندان و سیاسیون جهان با این اقدام انقلابی روزنامه نگاران جهانی آشکار گردیده و برای قضاوت در معرض دید افکار عمومی قرار گرفته است.

در میان اسناد منتشر شده، نام بسیاری از مقامات بلندپایه سیاسی و حکومتی، دلالان اسلحه، شخصیت‌ها و چهره‌های شناخته‌شده دیگر از ۱۷۰ کشور جهان به چشم می‌خورد. به عنوان مثال در این اسناد منتشر شده به نام الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان و خانواده‌اش، همسر معاون نخست‌وزیر روسیه، همسر یک سناتور در کانادا، دختر ارشد فردیناند مارکوس، دیکتاتور سابق فیلیپین، بارونس کارمن، از مشهورترین کلکسیونرهای جهان که اهل اسپانیا است و همسر مارک ریچ، یک تاجر بزرگ نفت به چشم می‌خورد.

آنچه تا کنون منتشر شده، فقط نخستین گام در جهت افشاگری بهشت‌های مالیاتی است و صرفاً مربوط به جزایر ویرجین بریتانیا (BVI) میشود. با این وجود، اسناد منتشر شده بر روی عملکرد غیر شفاف 122 هزار شرکت "آف شورoff shore" و 120 هزار واسطه، وکیل و حسابدار دلالت دارد .

با توجه به آنکه این اسناد فقط مربوط به گوشه کوچکی از دنیای فاسد بهشت‌های مالیاتی می‌گردد و تعداد بهشت‌های مالیاتی جهان بیش از 200 برابر اماکنی است که در باره آن افشاگری صورت پذیرفته، در آینده نزدیکی، احتمالاً باید در انتظار افشا گری های بیشتری پیرامون این پروژه جنجال ‌برانگیز و استثنایی بود.

یادآور می‌شویم که اطلاعات منتشر شده در باره جزایر ویرجین بریتانیا (BVI) و ارتباط این جزایر که از جمله بهشت های مالیاتی هستند، از طریق دو شرکت فعال در صنایع مالی"آف‌شور" بدست آمده است. در سال 2012 یک منبع ناشناس این اطلاعات محرمانه را در اختیار کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاری تحقیقی در واشنگتن آمریکا قرار داده است.

حال ببینیم بهشت مالیاتی اصولاًچیست و تحت چه شرایطی یک جزیره، مجمع الجزایر و یا یک کشور به عنوان بهشت مالیاتی شناخته می شود.

باید گفت که هیچ‌گونه قانون و رویه قضایی برای تعریف دقیق بهشت‌های مالیات وجود ندارد. بسیاری از سازمان‌های رسمی بین‌المللی و سازمان‌های غیر حکومتی تعاریف نسبی خود را در باره بهشت‌های مالیاتی ارائه داده‌اند. در کنار مفهوم بهشت های مالیاتی باید از بهشت های مقرارتی و بهشت های قضایی نیز سخن گفت.

تعریف "سازمان توسعه وهمکاری اقتصادی OCDE"

از هنگام اجلاس کشورهای گروه 20 در سال 2009 میلادی در لندن به عنوان مرجعی برای تعریف بهشت‌های مالیاتی قرار گرفته است.

تعریف سازمان توسعه وهمکاری اقتصادی OCDE، صرفاً به بعد مالیاتی تأکید میکند. لذا باید ابعاد دیگری را نیز در مد نظر گرفت تا بتوان مفهوم یک سرزمین ناشفاف را تبیین کرد. بر این اساس در تعاریف مشترک، به پنج مشخصه بر می‌خوریم که اجماع تمامی و یا قسمتی از آنها ما را برای شناخت بهشت‌های مالیاتی راهنمایی می‌کند.

این پنج مشخصه عبارتند از :

• رازداری بانکی کامل و عدم افشای صاحب حساب حتی با درخواست‌های قضایی.

• عدم وجود مالیات، و یا مالیات بسیار پائین، خصوصاً برای خارجی‌ها.

• سهولت استقرار و ایجاد شرکت‌ها و بعضاً ایجاد تراست‌های بسیار آزاد.

• همکاری قضایی بین‌المللی بسیار محدود.

• ثبات اقتصادی و سیاسی.

در بهشت‌های مقرراتی، به سرزمین‌هایی برمی‌خوریم که هیچگونه محدودیت مقرراتی برای بانک ها و مؤسسات مالی قائل نمی گردند. به عنوان مثال، بانک هایی که در این سرزمین ها مستقر شده اند،علیرغم کشورهای دیگر ملزم به رعایت موازین و مقررات بانکی بین المللی که بر اساس معاهده " بازل" تعیین شده، نیستند.

حساب‌های آنها شفافیت ندارد. تمام ظواهر برای سوداگری‌های مالی برای آنها فراهم گردیده است. چنین شرایطی به این بانک ها و مؤسسات مالی اجازه میدهد که ریسک های بزرگی را انجام دهند.

در بهشت‌های قضایی، به سرزمین‌ها و کشورهایی بر می‌خوریم که دستگاه قضایی، کنترل چندانی بر روی مبادلات مالی نداشته و به دنبال این امر نیستند که پول مبادله شده در حساب‌ها، از چه نوع فعالیتی کسب گردیده است. در غیاب کنترل قضایی، پول حواله شده می‌تواند ازمنشاء فساد مالی و رشوه‌خواری حاصل شده باشد، و یا ناشی از فعالیت‌های قاچاق باشد.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید عدم شفافیت، قاعده کلی مشترک تمامی بهشت‌های مالیاتی هستند. فرق نمی‌کند که دولت های مستقلی مانند سویس، ایرلند، لوکزامبورگ باشند، و یا سرزمین‌های کما بیش خود گردانی مانند: جزیره "جرسی" و یا "جزایر کایمان".

حال بررسی می کنیم که بهشت های مالیاتی، چه سهمی در اقتصاد جهانی دارند. در این باره بر گزارش و اطلاعات منتشر شده صندوق بین‌المللی پول اتکا می‌کنیم. بر اساس این صندوق، 50 در صد کل مبادلات
مالی بین المللی از طریق بهشت های مالیاتی صورت می‌پذیرد.

بیش از 4000 بانک مختلف در بهشت‌های مالیاتی مستقر شده‌اند.

دو سوم تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جهان در بهشت‌های مالیاتی مستقر شده‌اند.

تقریباً بیش از 7000 میلیارد دلار سرمایه شرکت‌هایی هستند که در بهشت‌های مالیاتی مستقر شده‌اند.

"گابریل زوکمان" اقتصاددان مدرسه عالی اقتصاد پاریس بر آورد می‌کند که دارائی‌های اشخاص حقیقی در بهشت‌های مالیاتی بیش از 8 در صد منابع مالی جهان را تشکیل می‌دهد.

این فرصت را غنیمت شمرده و به شما توصیه می‌کنیم تا برای آگاهی بیشتر هر روزه افشاگری‌های روزنامه‌های "آف‌شور لیکس Offshore Leaks" را بخوانید و دنبال کنید.

گفته می‌شود در روزها و هفته‌های آینده اطلاعات و اسنادی بیشتری در اختیار افکار عمومی جهانیان قرار خواهد گرفت. این اسناد و اطلاعات شما را بیش از پیش در جریان کم و کیف جهان تاریک و ناشفاف مالی و کارگزاران و سوء استفاده کنندگان غیر قانونی اقتصاد جهانی قرار خواهد داد.

8
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت