جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 40801
زمان انتشار: 19 بهمن 1391 14:15:00

اشتباه در محاسبه کالری مواد غذایی

کارشناسان اعلام کردند که جدول و برچسبهای محاسبه کالری که روی بسته‌های مواد غذایی درج شده دارای اشتباه هستند و نمی توان به طور کامل به آنها اتکا کرد.
اشتباه در محاسبه کالری مواد غذایی

به گزارش خبرگزاری مهر، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که وزن، تکه کردن و خرد کردن و حتی جویدن غذا بر میزان کالری دریافتی افراد تأثیر می‌گذارد. برای برخی از غذاها نسبت کالری در آنها طی مرحله هضم ثابت می‌ماند و نسبت کالری برخی دیگر تغییر می‌کند.

هم‌چنین هنگام هضم کردن غذا توسط انسان نیز مقداری انرژی صرف می‌شود و حتی باکتری‌های موجود در معده و روده افراد بخشی از کالری‌های غذای انسان را به خود اختصاص می‌دهد.

هیچ کدام از این عوامل در سیستم کنونی محاسبه کردن کالری‌ها که به بیش از 100 سال پیش باز می‌گردد مدنظر قرار نگرفته است.

دانشمندان همواره می‌دانستند که محاسبه کالری‌ها تخمینی است و طی سال‌ها برخی از دانشمندان خواستار تغییراتی در این سیستم شده‌اند و اکنون این موضوع را مورد تأکید قرار داده و اظهار داشته‌اند که کل سیستم محاسبه کالری باید تغییر کند تا مصرف‌کننده اطلاعات بهتری از این که هنگام مصرف غذا چقدر کالری دریافت می‌کند، به دست آورد.

دیوید بیر محقق فیزیولوژیست در مرکز تحقیقات مواد غذایی انسانی در وزارت کشاورزی آمریکا اظهار داشت: اگر صاحبان صنایع غذایی می خواهند اطلاعاتی را روی بسته های مواد غذایی درج کنند، شایسته تر آن است که این اطلاعات صحت داشته باشد.

در تحقیقاتی که سال گذشته انجام شد مشخص شده است که جدول‌های محاسبه کالری مواد غذایی روی بسته‌بندی‌ها معمولا 20 درصد کالری‌ها را کمتر از آنچه ارزیابی شده نشان می‌دهد. اکنون محققان بررسی دوباره برخی مواد غذایی از جمله غذاهای دارای غلات کامل و سبزیجات را آغاز کرده‌اند.

در بیشتر موارد، میزان اشتباه این اطلاعات کوچک هستند اما اطلاعات ارائه شده در رابطه با برخی از مواد غذایی با آنچه توسط دانشمندان تخمین زده شده تا 50 درصد نادرست است.

یکی از راه های اندازه گیری انرژی غذاها یا میزان کالری آنها سوزاندن آن در دستگاهی است که "کالریمتر بمب" نامیده می شود. اما این روش این حقیقت را که انسانها هنگام دفع نیز قدری کالری از دست می دهند نادیده می گیرد. طی سالها محققان تلاش کرده اند راهی برای محاسبه دقیق این میزان پیدا کنند.

کالری اولین بار در سال 1824 میلادی توسط نیکولاس کلمنت به عنوان واحدی از گرما تعریف شد. بین سال های 1841 و 1867 این لغت به فرهنگ های انگلیسی و فرانسوی اضافه شد.

یک کالری عبارت است از مقدار گرمای (انرژی) لازم برای اینکه دمای یک گرم آب را از 14.5 به 15.5 درجه افزایش دهد.

3
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت