جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 35125
زمان انتشار: 08 آبان 1391 11:12:00

نحوه محاسبه نرخ واقعی اجاره آپارتمان

برخی مشاوران املاک، با مخفی نگه داشتن فرمول محاسبه اجاره بها، راز تعیین مبلغ اجاره آپارتمان‌ها را برای آنکه به نفع مالکان کار کرده باشند، هرگز برای اجاره نشین‌ها باز نمی کنند!

شاید این سوال برای همه 6 میلیون خانوار اجاره نشین در کشور وجود داشته باشد که: «بنگاهی‌ها چگونه یک رقم مشخصی را برای اجاره بها تعیین می‌کنند و مبنای محاسبه آنها چیست؟»
 
«دنیای اقتصاد» پاسخ این پرسش را به دست آورده است: «اجاره بهای واقعی یک آپارتمان عبارت است از یک چهارم تا یک ششم قیمت واقعی آن آپارتمان.»
 
یکی از مشاوران املاک فعال دراین باره به «دنیای اقتصاد» گفت: معمولا در بازار اجاره موجرانی که به فرمول یک چهارم تا یک ششم آشنا هستند اجاره واحدشان را این چنین محاسبه می‌کنند و آن دسته از مالکانی که با فرمول آشنا نیستند یا به دلایلی ترجیح نمی دهند نرخ اجاره واحدشان را از این راه محاسبه کنند، اجاره‌بها را بر اساس بازه‌ای که در بازار اجاره مسکن هر محله مشخص شده است، تعیین کنند. برای مثال، واحدهای 50 متری بین 14 تا 20 میلیون تومان به عنوان رهن کامل به بازار معرفی می‌شوند و این بازه قیمت از لحاظ نوع امکانات، عمر بنا، کیفیت محله و حتی نیاز مالی مالک فراهم شده است.
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد : مالکانی که نرخ اجاره واحدشان را بر اساس فرمول (یک چهارم تا یک پنجم) محاسبه می‌کنند در طول سال معمولا فرمول را تغییر می‌دهند.
 
صالحی تاکید کرد: معمولا اکثر موجران نرخ اجاره واحدشان را در فصل تابستان به دلیل حجم بالای متقاضیان بر اساس یک چهارم تعیین می‌کنند، اما از سوی دیگر در فصول پاییز یا زمستان وابسته به کسادی بازار اجاره از فرمول یک پنجم یا حتی از یک ششم هم استفاده می‌کنند.

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت