جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 33823
زمان انتشار: 16 مهر 1391 14:08:00

صادرات تخم‌مرغ به ۴کشور

دبیر ستاد کشوری ترویج تخم‌مرغ از صادرات بیش از ۶ هزار تن تخم‌مرغ به ۴ کشور عراق، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان خبر داد و گفت: شاخص مصرف تخم مرغ در ایران 12.5 درصد نسبت به استاندارد جهانی پائین‌تر است.

به گزارش فارس؛ سید فرزاد طلاکش در همایشی به مناسبت روز جهانی تخم‌‌مرغ با اعلام این خبر اظهار داشت: در حال حاضر تأمین کارتن و شانه‌های تخم‌مرغ مشکل اصلی بوده و روند صادرات را کند کرده است.
 
دبیر ستاد کشوری ترویج تخم‌مرغ افزود: طی ماه‌های گذشته به دلیل قطع صادرات سوریه به جنوب کشور عراق بازار صادرات ایران به این منطقه و بیشتر به دلیل شیعه بودن مردم آن رونق بیشتری گرفته است.
 
طلا‌کش گفت: در حال حاضر مشکل حمل و نقل مهمترین مانع صادرات تخم‌مرغ کشورهای منطقه است.
 
وی افزود: شرکت‌های حمل و نقل داخلی به جهت اینکه محموله بار آنها کامل نیست از حمل صرفا تخم‌مرغ امتناع می‌کنند.
 
وی همچنین از جایگاه دهم ایران در تولید تخم‌مرغ خبر داد و گفت: کشور ما سالانه 63 میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار تولید می‌کند و توانسته است سالانه بیش از 750 هزار تن تولید تخم‌مرغ داشته باشد.
 
طلا‌کش گفت: در حال حاضر کشور چین سالانه هزار و 500 میلیون قطعه مرغ، آمریکا 290 میلیون اتحادیه 420 میلیون، هند 150 میلیون و روسیه 160 قطعه مرغ تولید می‌کند.
 
وی همچنین اضافه کرد: سرانه مصرف ایران 180 عدد در سال است که نسبت به متوسط جهانی رقم خیلی پایینی است.
 
وی گفت: در حال حاضر کشور مکزیک سرانه مصرف 350 عدد، ژاپن 330 عدد و چین 220 عدد را دارا است.
 
طلاکش گفت: سرانه مصرف تخم‌مرغ طی دو سال گذشته 20 عدد در سال اضافه شده است.
 
وی خاطر نشان کرد: خوردن یک عدد تخم‌مرغ در روز ضروری است و به جهت دارا بودن پروتئین‌های سهل‌الجذب و مواد ضروری که کمتر در مواد غذایی دیگر می‌توان پیدا کرد ضروری است.
 
وی گفت: قد کودکان کشور نسبت به استاندارد جهانی وضعیت نامطلوبی دارد و خوردن تخم‌مرغ می‌تواند این وضعیت را بهبود بخشد.
 
وی ادامه داد: قد کودکان به عنوان شاخص توسعه در هر کشوری مطرح می‌شود و کشور ما در این شاخص 12.5 درصد نسبت به استاندارد جهانی کمبود دارد.
 
طلاکش در مورد افزایش قیمت تخم‌مرغ طی ماه گذشته افزود: تا آخر مرداد‌ماه امسال صنعت تخم‌مرغ کشور 345 میلیارد تومان خسارت دیده است و حداقل برای جبران آن یا کاهش این خسارت متوسط قیمت هر یک کیلوگرم 350 تومان باید باشد.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر یک کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری 2950 تومان عرضه می‌شود.
 
رئیس ستاد کشوری ترویج تخم‌مرغ همچنین از شناسنامه‌دار شدن تخم‌مرغ در کشور خبر داد و گفت: این تخم‌مرغ‌ها دارای کد رهگیری هستند و تمام تولید‌کننده‌های آنها قابل رهگیری است.
 
وی گفت: متأسفانه تنها 7 درصد تخم‌مرغ‌های توزیعی در بازار شناسنامه‌دار هستند.
 
رئیس ستاد کشوری ترویج تخم‌مرغ همچنین تصریح کرد: تمام آنچه که در بازار به نام‌های تخم‌مرغ زرده، رنگی، طلایی و یا پوسته قهوه‌ای مطرح می‌شود تنها برای بازارگرمی است و گرنه ارزش غذایی این گونه تخم‌مرغ‌ها با نوع معمولی هیچ تفاوتی ندارد.

1
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت