جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 33517
زمان انتشار: 11 مهر 1391 11:52:00

وضعیت حال و آینده معاملات در بورس

با در نظر گرفتن رشد شاخص کل و افزایش نرخ دلار در مقایسه با سود سپرده گذاری در بانک ها، پر واضح است که نگهداری پول نقد به صرفه نبوده و با توجه به رشد افسار گسیخته نرخ تورم، سودی که بانک ها در قبال حساب های سپرده گذاری پرداخت می کنند، جوابگوی این افزایش قیمت نیست.

با توجه به جو مثبتی که طی روزهای گذشته در بورس کشور حاکم گردید، به نظر می رسد شاخص از پتانسیل مطلوبی برای ادامه روند صعودی برخوردار است. اما در مقاطعی نیز این نماگر می تواند شیبی زیاد و یا کم را به خود ببیند. البته در هفته آتی نیز روند صعودی شاخص به صورت خفیف و با سرعت کم پیش بینی می شود.
 
عباسیون، یکی از کارشناسان بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز با بیان این مطلب اذعان داشت: وجود حجم زیادی نقدینگی ناشی از اوج تقاضا در معاملات سهام موجب تنوع خرید سرمایه گذاران در سبد سرمایه گذاری آنها شده و صنایع مختلف را مورد اقبال قرار داده است.
 
وی ادامه داد: سرمایه گذارانی که طی دو هفته گذشته خریدار سهام بودند، در شرایط فعلی در جایگاه عرضه کننده قرار دارند و با کسب بازدهی در محدوده 20 تا 30 درصدی، تصمیم بر خروج از بورس گرفته اند.
 
به گفته این کارشناس بازار سرمایه برآورد روند شاخص تا پایان سال 91 صعودی و با شیب آرام و متعادل پیش بینی می شود که در مقاطعی نیز می تواند شیبی زیاد و یا کم به خود بگیرد. اما می توان تا پایان سال جاری محدوده 32 هزار واحد را برای شاخص پیش بینی کرد.
 
عباسیون خاطر نشان کرد: نرخ واقعی ارز منوط به متعادل شدن شرایط عرضه و تقاضای بازار می باشد. اما متأسفانه بورس به دلیل مسایل پیرامونی از حالت تعادل اقتصادی خارج شده و حالت روانی به خود گرفته است و اگر بانک مرکزی برای اوضاع نابه سامان اقتصادی تدابیری نیاندیشد، به طور قطع با افزایش بهای دلار، کاهش ارزش ریال را باید به صورت مسئله موجود در اقتصاد اضافه کنیم که مشکلات عدیده ای را به دنبال خواهد شد.
 
وی در خاتمه با اشاره به مطالب عنوان شده، به ارزنده بودن سرمایه گذاری در بورس اشاره کرد و گفت: با در نظر گرفتن رشد شاخص کل و افزایش نرخ دلار در مقایسه با سود سپرده گذاری در بانک ها، پر واضح است که نگهداری پول نقد به صرفه نبوده و با توجه به رشد افسار گسیخته نرخ تورم، سودی که بانک ها در قبال حساب های سپرده گذاری پرداخت می کنند، جوابگوی این افزایش قیمت نیست. لازم به ذکر است به دلیل بالا رفتن ارزش جایگزینی شرکت ها در معاملات سهام، روند شاخص قابل تأمل است.
 
وی در خاتمه سخنان خود به صنایع ارزنده موجود در بورس اشاره کرد و اذعان داشت: کلیه صنایعی که برای توسعه خود به طور مستقیم یا غیر مستقیم به نرخ ارز وابسته بوده و یا صادراتی هستند و همانند سنگ آهنی ها، معدنی ها و پتروشیمی ها از جمله صنایع ارزنده محسوب می شوند.

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت