جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 32593
زمان انتشار: 27 شهریور 1391 13:00:00
گزارش مرکز آمار از تجارت چمدانی در کشور/

آستارا ؛ مقام اول در تجارت چمدانی

تجارت كالا مي‌تواند از طريق همان چمدان مسافري صورت بگيرد. پديده‌اي كه به اعتقاد بسياري براي اقتصاد خرد، چندان مناسب نيست.
آستارا ؛ مقام اول در تجارت چمدانی

به گزارش خبرنگار بازار خبر ، احتمالاً از ابتداي دهه ۷۰ بود که خريد از منطقه آزاد کيش با برگ سبز رايج شد. نوع جديدي از تجارت به نام «تجارت چمداني» معروف شده بود. اين نوع تجارت را بيشتر بانوان سرپرست خانوار و يا برخي ديگر براي درآمد بيشتر انجام مي‌دادند. به طوري که زيرزمين، پارکينگ و حتي برخي منازل خود را به بوتيک فروش لباس تبديل مي‌کردند.

با حذف برگ سبز، قيمت اجناس در منطقه آزاد کيش و ديگر شهرها برابر شد. در چنين شرايطي تجار چمداني براي تجارت به کشورهايي مانند امارات و ترکيه روي آوردند اما با گذشت مدت زمان کوتاهي و کاهش تفاوت قيمت اجناس در داخل و خارج، اجناس چيني با قيمت کمتر جايگزين اجناس ترک شد.


در بحثي كلا‌ن‌تر معاون امور گمرکی گمرک ایران از ابلاغ بخشنامه جدید میزان ارز مسافری به گمرکات مسافری خبرداد و گفت: با صدور این بخشنامه تجارت چمدانی از بین رفت. محمدرضا نادری در مورد ارز قابل خروج یا ورود همراه مسافر به کشور گفت: بر اساس سیاست مقررات ارزی بانک مرکزی، میزان ارز قابل خروج توسط هر مسافر 5 هزار دلار تعریف شده بود، همچنین معادل 150 گرم زیورآلات برای بانوان مجاز است. در زمان ورود نیز به هر میزان ارز با تسلیم اظهارنامه قابل ورود بود.


اما آمار گمرك حكايت از داستاني ديگر دارد. تجارت محدود و كوچك ديگري نيزدر كنار مبادلات تجاري ايران با كشورهاي مرزي مستقر در شمال، شمال شرق و شمال غرب كشور از طريق مرزنشينان اين مناطق با تجار آنها صورت مي‌گرفت.

 
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت