جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 29725
زمان انتشار: 07 مرداد 1391 23:55:00
باطرح فتحی‌پور برای کنترل بازار ارز

قیمت خودرو آزاد می شود / افزایش 30 درصدی قیمت ها نزدیک است

عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات مواد اولیه و صنایع وابسته خودروسازی موجب شده است تا قیمت خودرو رو به آزاد سازی سوق پیدا کند ، موضوعی که علیرغم نجات صنعت عظیم خودروسازی در کشور افزایش ناباورانه قیمت ها را در پیش خواهد داشت.
قیمت خودرو آزاد می شود / افزایش 30 درصدی قیمت ها نزدیک است

علی اکبرزاده ؛ بازار خبر _ نوسانات ارزی و ایجاد شکاف میان ارز آزاد و دولتی که بی شک آغازی بر افزایش قیمت ها در ایران بوده است امروز بیش از هر زمان دیگری صنعت کشورمان را تحت الشعاع قرار داده است .


اما تصمیم اخیر بانک مرکزی در جلسه مشترک با خودروسازان ، قیمت گذاری خودرو و قطعات آن را وارد فاز تازه ای کرده است ، زیرا در این جلسه مشترک تصمیم بر آن شده است که خودروسازان و قطعه سازان نیز سهمی در ارز دولتی نداشته باشند و با ارز آزاد به ساخت و ساز خودرو بپردازند ، امری که از دیدگاه خودروسازان ناممکن است و موجبات افزایش پلکانی و سریع قیمت خودرو را در پی خواهد داشت.


این اقدام دولتی ها واکنش سریع و ستیزجویانه خودروسازان را برای تعیین تکلیف قیمت گذاری در پی داشت ؛ خودروسازان داخلی از ظهر امروز در اقدامی هماهنگ با بستن سایت های فروش خودرو خواستار آزاد سازی قیمت خودرو و یا به نوعی تعیین تکلیف برای قیمت گذاری ها شده اند.


از سوی دیگر ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در طرحی 9 ماده ای اقدام به ارائه راهکار ارزی به دولت کرده است ، سناریویی که در عین این که نکته ی جدیدی را در خود جای نداده و مروری بر بخش نامه های ارزی دولتی بود ، خلاء های بزرگی را در بند بند خود احساس می کرد .


این طرح 9 ماده ای که با تاکید بر حمایت از تولید داخلی نوشته شده است ، اولویت چندانی برای تخصیص ارز به واردات مواد اولیه معطوف نداشته و صنایع بزرگی نظیر خودروسازی را از قلم انداخته است.

فتحی پور در این خصوص گفته است : هدف از مطرح كردن ارز مرجع اين است كه تنها وارادت كالاهاي اساسي مانند دارو و غذا در اولويت قرار بگيرد و بعد از آن براي وارداتي كالاهاي اوليه مورد نياز صنايع و توليد داخل هم بازگشايي اعتبار صورت بگيرد، به هرحال بايد براي برون رفت از شرايط فعلي راه‌حلي انديشيده شود.


اهمیت این موضوع از آن جهت است که پس از نفت ، صنعت خودرو در ایران تنها تجارتی است که امید می رود اقتصاد ایران را از روند تک محصولی خارج و به کشوری نیمه صنعتی بدل کند ؛ امری که با طرح های این چنینی تضعیف شده و مورد غفلت قرار می گیرد.


اما در این بین نگاهی به در خواست دو بعدی خودروسازان که ابتدا تخصیص ارز دولتی و در نهایت آزاد سازی قیمت گذاری در صنعت خودرو است نشان می دهد ، که ادامه روند فعلی برای جامعه خودروسازی نا ممکن است ، امری که خواب روزانه خطوط تولید و همچنین علنی شدن تعطیلی سایت های خودروسازان و قطعه سازان آن را تایید می کند .

خودروسازان همچنین معتقدند که اکنون دیگر زمان قیمت گذاری جدید رسیده است و با روند گذشته ادامه تولید برای شان مقدور نیست ، 
موضوعی که بی شک در آینده ای نزدیک افزایش بیش از 30 درصدی قیمت خودرو را در پی خواهد داشت.


حال باید دید سناریوهای پیشنهادی مجلس به دولت تا چه حد برای خودروسازان کارساز است و یا این که تعطیلی خودروسازی ها را ادامه دار تر می کند.

2
خوشم آمد
نظرات بینندگان
|
فرامرز
|
07 مرداد 1391 20:15:42
7
2
فکر نکنم کارساز باشد....
|
ناشناس
|
08 مرداد 1391 13:48:47
6
0
ایول پراید 15000000اشلوق
|
خسرو ايراني
|
09 مرداد 1391 00:39:58
3
0
خودرو سازها عادت به رانت خواري دارند بالاخره بايد پول حيف ميلها و تورهاي خارج از كشور خودرو مونتاژ كنندگان غير خصوصي در بيايد باند مافيايي خودرو سازي غير خصوصي تا ريشه اقتصاد را در نياورد ول كن نيست.
|
سعید
|
10 مرداد 1391 11:11:54
1
0
با سلام اتفاقا نظر بنده مخالف نظر شماست شرکتهای خودرو سازی ایران را می توان یک کوره سوخت دلارهای با ارزش تلقی کرد اینها اگر بسته بشند بهتر است که ماشینهای دوره قاجار تولید کنند که این اتومبیلها خسارات مادی ومعنوی وجانی و زیست محیطی وحشتناکی برای کشور دارند
|
هموطن
|
02 دی 1391 10:06:03
2
0
در این صورت باید عوارض ورود خوردو را هم کلا بردارند. تا دست مردم برای خرید باز باشد و بازار انحصاری آنها نباشد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت