جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 19667
زمان انتشار: 14 اسفند 1390 13:24:00

اجازه دولت برای افزایش ۴۰ درصدی قیمت بنزین

محمد رویانیان
اجازه دولت برای افزایش ۴۰ درصدی قیمت بنزین

 بنزین پای او را به بحث شیرین شایعات کشاند تا جاییکه شنیده می شد وی به دوستان و همراهان نزدیک خود کارت سوخت هدیه می دهد! این شایعات آنچنان ادامه داشت که وقتی رویانیان به کافه خبر آمد اولین سوال ما پرس وجو در خصوص کارت سوخت شخصی او بود. محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به نوعی مرد اول تعیین نحوه عرضه سوخت در کشور محسوب می شود. البته او نظری دیگر دارد. چراکه در تمام اظهاراتش در نهایت تاکید می کند تصمیم نهایی را رئیس جمهور می گیرد. به هرحال وی کارت سوخت ندارد و به گفته خودش برای خوشحالی مردم از زمانی که کارت سوخت خود را گم کرده المثنی دریافت نکرده و از بنزین آزاد استفاده می کند. رویانیان که در حال حاضر مدیرعامل باشگاه پرسپولیس هم هست در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرآنلاین که مشروح آن را در ادامه می خوانید به بررسی سه پیشنهاد عرضه بنزین و گازوئیل پرداخت و درعین حال از اجازه دولت برای افزایش 40 درصدی قیمت بنزین در دور دوم هدفمندی یارانه ها گفت.


آقای رویانیان بهتر است گفت وگو را با بحث شیرین بنزین آغاز کنیم.دور دوم هدفمندی یارانه ها قرار است اجرایی شود و همانطور که می دانید قیمت بنزین هم یکی ازاساسی ترین دغدغه مردم محسوب می شود؛ تصمیمی در خصوص قیمت بنزین گرفته شده است؟

 


اولا همانطور که می دانید فعلا تا پایان امسال قیمت بنزین افزایش نخواهد یافت.دوما اینکه قطعا دولت براساس قانون هدفمند کردن یارانه ها قیمت ها را افزایش خواهد یافت و جای نگرانی وجود ندارد.


زمان اجرای دور دوم هدفمند کردن یارانه ها مشخص نشده است؟

 


اینکه چه زمانی دور دوم اجرایی شود و قیمت تا چه اندازه افزایش یابد مواردی است که هنوز تصمیمی برای آن گرفته نشده است.


چند پیشنهاد برای تعیین و تکلیف عرضه بنزین در دور دوم هدفمندی مطرح است؟


آنچه من می دانم تا کنون سه پیشنهاد مطرح شده که هر سه در حال بررسی است.


چرا امسال هم سهمیه ویژه نوروز اختصاص ندادید؟


پارسال هم اختصاص پیدا نکرد.


اشاره ای داشتید به این مطلب که دولت قطعا براساس قانون هدفمندی یارانه ها عمل خواهد کرد.در قانون به دولت اجازه داده شده که سالانه 20 درصد قیمت را افزایش دهد.پس با این حساب قیمت بنزین تنها تا 20 درصد افزایش خواهد یافت؟


همانطور که تاکید کردم هدف دولت اجرای قانون است.بنابراین در شرایطی که ما سالانه اجازه افزایش 20 درصدی قیمت ها را داریم و با احتساب امسال و سال آینده دولت اجازه دارد تا 40 درصد قیمت بنزین را افزایش دهد.بنابراین وقتی دولت می تواند تا 40درصد افزایش قیمت بدهد دیگر نیازی به دور زدن قانون ندارد.اما به دلیل آنکه دولت و شخص رئیس جمهور یکی از اساسی ترین دغدغه شان عدم تحمیل فشار مالی بر مردم است بنابراین باید منتظر بود تا دید چه تصمیمی برای قیمت بنزین گرفته می شود.


آقای رویانیان بهتر است به این سوال ما به صورت شخصی و نه در جایگاه دولتی پاسخ دهید.کارشناسان تاکید دارند که دور اول هدفمندی یارانه ها موفق نبوده و در چنین شرایطی اجرای دور دوم می تواند عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد.نظر شما چیست؟

 


واقعیت این است که من نمی دانم اینکه می گویند موفق نبوده یعنی چه؟به نظر بنده تا حدود زیادی موفق بوده به هرحال این را همگان می دانیم که یک موفقیت هایی از این طرح حاصل شده مثل اینکه مصرف حامل های انرژی کاهش یافته،الگوی مصرف تغییر کرده و حتی نگاه مردم به انرژی عوض شده است.همه اینها موفقیت های طرح هدفمندی یارانه ها تلقی می شود.یا مثالی دقیق تر بزنم به طور مثال به خاطر دارم که 5 سال پیش ما 12 میلیار دلار بنزین وارد می کردیم. پارسال این رقم به 3 میلیارد دلاررسید. امسال هم تقریبا می شود گفت چیزی نیست.ما حتی امسال صادرات محدود بنزین به کشورهای همسایه را آغاز کردیم. این اتفاق ها در دور اول افتاده دیگر باید چه اتفاقی می افتاد که ما آن را مثبت تلقی کنیم. ما با اجرای این طرح قدرت خرید مردم را بالا بردیم.در کشور بیش از 12 میلیون خودرو وجود دارد که با احتساب جمعیت تهران هر 2 تا 3 نفر یک ماشین دارند و در بعضی از شهرها هم هر 8 نفر یک ماشین دارند.در بعضی از نقاط کشور خیلی از مردم هستند که ماشین ندارند اما یارانه بنزین از آنها هم کم می شد.اما با اجرای مرحله اول هدفمندی بنزین بین همه توزیع شد.فردی هم که ماشین ندارد یارانه می گیرد و فکر می کنم این مساله خودش یک موفقیت محسوب می شود.


اما به جای آن نقدینگی در جامعه افزایش پیدا کرده است که این خود عواقب ناخوشایندی به همراه دارد؟
بحث نقدینگی یک بحث جداست.اینکه این نقدینگی جذب بازار شده و اساسا چه تاثیری بر اقتصاد کشور دارد و راه حل درست چیست از بحث ما جداست. بحث من یک بحث کلی است. بنده معتقدم وقتی یک طرحی به هدف های اصلی خودش دست پیدا کرده پس موفق بوده اما اینکه به همه اهدافی که پایه ریزی شده بود رسیدیم یا نه ، بله به هم آنها نرسیدیم اما نمی توانیم منکر آن شویم که گام های مهمی برداشته شده است.


فکر می کنید به چند درصد اهداف دور اول هدفمندی یارانه ها دست یافته ایم؟

 


به نظرم در بخش ما یعنی بخش سوخت و حمل و نقل کشور 70 درصد برنامه ها محقق شده است.البته همانطور که می دانید این 70 درصد مربوط به مرحله اول است چون در بخش سوخت و حمل ونقل ما چند برنامه داریم.( برنامه یکساله، دوساله و 5 ساله)


اما باید تاکید کنم که وزن برنامه ها با هم فرق می کند.مثلا ما با اجرای این طرح از واردات بنزین راحت شدیم. واقعا روی این پیروزی هیچ قیمتی نمی شود گذاشت.اینکه در حال حاضر می توانیم در خصوص تامین بنزین و گازوئیل کشور روی پای خودمان بایستیم جدا مساله ای نیست که روی آن قیمت گذاشت.روی استقلال،اقتدار و قدرت ملی و امنیت ملی نمی توان قیمت گذاشت. من خودم روستایی هستم.واقعا هستند کسانی که در برخی از شهرها و روستاها تا کنون حتی 50 هزار تومان هم در حسابشان نرفته بود اما با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می بینیم که یک خانواده 5-6 نفره مبلغ قابل توجهی به حساب اش واریز می شود. واقعا احساس استقلال این افراد کاملا مشهود است.بنابراین اینکه من می گویم 70 درصد محقق شده از نظر کمی می گویم.مثلا اگردر دور اول باید 30 برنامه اجرا می شد 70 درصد آن اجرایی شده است.اما از نظر وزنی هیچ وقت در طول تاریخ این مملکت چنین اتفاق های مثبتی نیفتاده بود که در بخش اول هدفمندی افتاد.


بهتر است به بحث تعیین و تکلیف عرضه نفت وگاز بپردازیم. در رسانه ها در مورد گازوئیل چندان بحثی نشده پیشنهادها در خصوص وضعیت عرضه گازوئیل پس از اجرای دور دوم هدفمندی یارانه چیست؟باید منتظر افزایش قیمت این فراورده هم باشیم؟

 


همان سه سناریوی بنزین در مورد گازوئیل هم صادق است.


آقای رویانیان خودتان کارت سوخت دارید؟

 


نه


چرا؟

 


چون که گمشده است.


چند وقت گم شده است؟


دو سه سالی می شود.


چون ماشین دولتی استفاده می کردید احساس نیاز برای دریافت المثنی کارت سوخت خود نکرده اید؟

 


نه خوشم می آید که بنزین آزاد می زنم. دو سال و نیم بنده بنزین آزاد می زنم.مردم وقتی من را در پمپ بنزین در حین زدن بنزین 700 تومانی می بینند بسیار تعجب می کنند.من مازندرانی هستم و وقتی در جایگاه های بنزین در راه شهرمان می ایستم کارگرهای جایگاه ها با تعجب همدیگر را صدا می کنند و می گویند بیایید ببینید رئیس هم بنزین آزاد می زند.

باک ماشین شما چند لیتری است؟

 


60 لیتری البته اگر رنگ آن را هم بخواهید نقره ای رنگ است.فکر کردم اگر من هم بنزین آزاد بزنم مردم خوشحال می شوند برای همین کارت سوخت نگرفتم.


آقای رویانیان سخت نیست اداره هم زمان ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و باشگاه پرسپولیس؟
بله سخت است.

شما ظاهرا یک پسر جوان دارید که یکی دوبار درحین رانندگی جریمه شده،درست است؟


بله درست است.جریمه شد و البته من هم او را تنبیه کردم و ماشین را از او گرفتم.

 


واقعا پلیس راهنمایی ورانندگی با وجود دیدن کارت شناسایی او و برابری فامیل او با شما بازهم پسرتان را جریمه کرده بود؟

 


بله؛اتفاقا افسر راهنمایی و رانندگی نسبت را پرسیده بود.پسر بنده هم گفته بود فامیل هستیم.اما به هرحال جریمه شده بود.

0
خوشم آمد
نظرات بینندگان
|
علی
|
23 اسفند 1390 12:38:53
43
4
این آقا خودش میلیاردره ککش هم نمیگزه چه اتفاقاتی داره میفته آدمی که خوابه میشه بیدارش کرد ولی آدمی که خودش رابه خواب میزنه دیگه راهی نیست
|
یازهرا
|
07 فروردین 1391 20:18:36
18
11
بنده خدا راست میگه
|
مجید
|
14 فروردین 1391 12:27:22
17
4
من که حتما باور میکنم !!!
|
حسینی
|
14 فروردین 1391 22:33:38
21
3
بنده خدا ماشینش هم از همون پیکان های قراضه دهه پنجاه می باشه . زیاد به مسئولین گیر می دیدید ! اینا حتی نان شب شان را با فقرا و همسایه تقسیم می کنند !
|
عینک آفتابی توی شب بارونی
|
15 فروردین 1391 08:57:38
12
4
بنظر من دوره ی این راستگویی ها هنوز سر نیومده و هستند کسانی که با شنیدن این حرفها متعجب میمانند .. پس میشه هنوز این حرفا را عنوان کرد.. به آقای رویانیان بگید موفق باشی ..دست حق همراهت ..بگو ..ما هم میبینیم و میشنویم
|
حق مسلم ما ، کجاست این حق ما؟
|
15 فروردین 1391 09:01:16
9
4
آخه عزیز برادر ،شما که میخواید بنزین رو گرون کنید ، اون هم با 40درصد نرخ افزایش قیمت ، دیگه چیکار به مردم دارید؟ ما که یه ماشین داریم و مجبوریم ازش استفاده کنیم ، پس شما هم گرونش کنین این قیمتها را ، ما مجبوریم بخریم ، چیکار کنیم؟ حق دیپلوماسی سیاسی داریم با کارگزاران دولت؟ یا میتونیم تاثیر داشته باشیم در انتخاب قیمت؟ گرونش کنین آقا گرونش کنین
|
ناشناس
|
15 فروردین 1391 22:39:19
14
4
خدا قوت
|
احمد
|
02 اردیبهشت 1391 13:25:18
11
1
كاش اين سران دولت دو ماه ميومدن جاي مردم عادي و با حقوق 500 هزارر تومان و يارانه زندگي مي كرردن !!!!ببينم ديقه نرخ ها ررو بالا ميبردن؟؟؟؟؟ ميبري آقاي ررويانيان ؟؟ چرا نميايد زندگي مرردم رو ببينيد؟ خودتون ماهي ... تومان درامد دارريد منم بودم بنزين 700 ميزدم و چهار پنج ليترر هم ميريختم رو زمين ... به خدا دل مرردم خيلي پره نميشه اينطوري بيانش كنيم
|
عبود بدبخت
|
17 اردیبهشت 1391 17:17:16
14
1
آقا تا میتونید بنزینو گرون کنید .گروووووون گرووووون تا دلتون میخااااااد گرون کنید بعد بگید نرخ تورم تک رقمیه هههههههههههههههههههههههههه خنده همراه با دغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغ
|
رضا
|
18 اردیبهشت 1391 17:37:08
13
2
ای کاش همه آدما میتونستن اصلا ً دروغ نگن ........ ولی اگه یه چیزی بود که بهش ایمان داشته باشن اونوقت ... مثلاً هرکی دروغ بگه بینیش دراز میشد یا .... یا اگه خدارو جداً باور داشتیم
|
احمد
|
19 اردیبهشت 1391 10:27:21
9
1
:|
|
رها
|
25 اردیبهشت 1391 09:15:49
11
1
فقط بنزین نیست که گرون شده به تبع گرونی اون همه چیز گرون شده. آین نیشخندیم که این آقا روی لبشونه نشونه جنگه! اصلا ککشون هم نمیگزه! تحریممون کردن بیچاره بیمارامون که داروهاشون از اون ور آب میومده الان میدونید در چه حالی هستن؟ها؟میدونییییییییید؟خدا وکیلی بشینید یه کم کلاتون رو قاضی کنید.بله شماها که نیازی ندارید گرون کنید هر..... من با احمد آقا و علی آقا کاملا موافقم.
|
ناشناس
|
19 خرداد 1391 19:19:30
7
1
ای آقا کسی که دو شغله هست، اونم چه شغلهایی بایدم بنزین آزاد بزنه این خبرنگار یا گزارشگر اول باید می پرسید درآمدتون ماهی چنده بعد می رفت سراغ کارت سوخت و غیره راستی به این فکر کردین که چقدر در این کشور ( ایران ) مسولانی با 2 یا حتی 3 شغله هم هست ؟ وقعا این انصافه که جوانی مثل ما با مدرک چیز بیکار باشه بعد این آقایون چند شغله باشند؟ خوب در جمهوری اسلامی میشه آخه یکی نیست بگه رویانیان تو کجا فوتبال کجا ...
|
مرده
|
06 تیر 1391 10:09:51
4
0
خيلي ببخشيد مخلص كلام : خودتي.
|
عبدالله
|
12 بهمن 1391 14:02:41
3
1
سلام عزيزان مسوءل:از بازار خبر بگيريد اگر توانستيد بازار را كنترل كنيد هر تصميمي داشته ايد در مورد هدفمندي يارانه ها اقدام نماييد اوكي
|
بهزاد
|
07 بهمن 1392 11:43:17
6
1
آخشش بنده خدا،آدم دلش کباب میشه من که نذرکردم اگه ماشین گرفتم (آ ه)کارت سوختم بفرستم رویانیان
|
poorya
|
01 خرداد 1393 19:35:40
0
0
بازهم ماشین های کم مصرف میره بالا
|
ali
|
01 خرداد 1393 19:40:03
0
0
این روند خوب است
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت