جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 17981
زمان انتشار: 19 بهمن 1390 13:57:00
صندوق بین‌المللی پول اعلام كرد:

صعود چهار پله‌اي اقتصاد ايران در رده‌بندی اقتصادهای بزرگ جهان

ایران با رشد هشت برابری تولید ناخالص داخلی خود از زمان انقلاب اسلامی تاكنون ، در رده‌بندی اقتصادهای بزرگ جهان چهار پله صعود كرده و جایگاه هفدهم را به‌دست آورده است.
صعود چهار پله‌اي اقتصاد ايران در رده‌بندی اقتصادهای بزرگ جهان
به گزارش بازار خبر ، جمهوری اسلامی ایران در سال 2011 با 930 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی، جایگاه هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را به خود اختصاص داد.
 
آمارهای منتشر شده از سوی صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد اقتصاد ایران طی 33 سال گذشته روندی رو به رشد را طی كرده و جایگاه خود در میان بزرگترین اقتصادهای جهان را ارتقا داده است.

براساس این گزارش ، تولید ناخالص داخلی ایران در دوران انقلاب اسلامی افزایش یافته و براساس قدرت خرید در سال 1980 بالغ بر 114 میلیارد دلار بوده ، این رقم در سال 2011 به 930 میلیارد دلار رسیده است. به این ترتیب تولیدات سالانه اقتصاد ایران طی 33 سال گذشته هشت برابر شده است.

همچنین به دنبال آن، جایگاه ایران در رده‌بندی اقتصادهای بزرگ جهان نیز ارتقاء یافته است. ایران در سال 1980 بیست و یكمین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته می‌شد ، اما در سال 2011 به جایگاه هفدهم رسیده است كه صعود 4 پله‌ای را نشان می‌دهد. ایران توانسته است چهار كشور عربستان، لهستان، استرالیا و آرژانتین را طی این مدت پشت ‌سر بگذارد.

بر اساس این گزارش ، در سال 2011 امریكا با تولید ناخالص داخلی 15 هزار میلیارد دلاری در رتبه نخست قرار گرفته است و چین، هند، ژاپن، آلمان، روسیه، برزیل، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، مكزیك،كره جنوبی، اسپانیا، كانادا، اندونزی و تركیه به ترتیب در رتبه های دوم تا شانزدهم و بالاتر از ایران قرار گرفته‌اند. تولید ناخالص داخلی تركیه بر اساس قدرت خرید یك هزار میلیارد دلار اعلام شده است.

استرالیا نیز با تولید ناخالص داخلی 918 میلیارد دلاری یك پله پایین‌تر از ایران و در جایگاه هجدهم قرار گرفته است.
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت