جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 161485
زمان انتشار: 01 اسفند 1397 09:32:00

رانت دپوی ۱۷ هزار تن گوشت نصیب چه کسانی خواهد شد؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، اخیرا اخباری از دپوی ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی در گمرک بنادر شنیده شده، خواستار رسیدگی به این موضوع شد.
رانت دپوی ۱۷ هزار تن گوشت نصیب چه کسانی خواهد شد؟

به گزارش بازارخبر علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، امروز شاهد نا به سامانی، کمبود کالا و تورم افسار گسیخته اقلام و مایحتاج روزمره هستیم، گفت: یکی از دلایل این موضوع به اعتقاد بنده تضعیف ساختار تشکیلاتی دولتی در حوزه نظارت و کنترل بازار است. قبلا سازمان نظارت و بازرسی بازار را برای پوشش این موضوعات در بدنه دولت داشتیم، اما امروز جایگاه ساختاری مشخصی برای این بحث نداریم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، در ماده ۶ قانون مبارزه و نظارت، وزارت صمت موظف به اجرای سامانه یکپارچه سازی نظارت بر فرایند تجارت شده بود که این کار کامل نشده است، گفت: همچنین قرار بود سامانه انبار‌ها راه اندازی شود اگر این موارد به موضع انجام شده بود شاهد پایش هوشمند در بازار بودیم که این موضوع اتفاق نیافتاده است.

وی گفت: حوزه بازرگانیِ داخلی در سال‌های اخیر تضعیف شده و افراد قوی در این منصب قرار نگرفته اند. به طور کلی برنامه روشنی برای تنظیم بازار و کنترل آن همچنین تامین نیازمندی‌های مردم را با روال علمی مشاهده نمی‌کنیم.

کریمی با بیان اینکه، نمی‌توانیم تولید گوشت را یک شبه به سامان کنیم و این موضوع چندین ماه زمان نیاز دارد، گفت: بر این اساس نبود برنامه مشخص در دولت منجر به ایجاد صف‌های طولانی برای تهیه گوشت قرمز شده است.
 

کالای وارد شده با ارز یارانه‌ای با قیمت مصوبه به مردم نمیرسد

وی افزود، کالا‌های وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومان با قیمت مصوب به دست مردم نمی‌رسد، دولت مدعی است در سال جاری بیش از ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی تخصیص داده است، اما شاهده هستیم که بسیاری از اقشار از دسترسی به این کالا با قیمت مصوب، ناگریز هستند و باید در صف‌های طولانی بایستند.

رانت ۵۰ هزار میلیاردی واردات کالای اساسی شفاف شود

عضو کمیسیون اقتصادی، با بیان اینکه رانت واردات کالای اساسی بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: متاسفانه این رانت گسترده در جایی توزیع می‌شود که استحقاق دریافت این رانت وجود ندارد چراکه مردم کالا‌ها را گران می‌خرند.

وی ادامه داد، مردم برای تهیه گوشت قرمز مورد نیاز با مشکلات جدی مواجه اند، به ادعای دولت در سال جاری واردات گوشت ۲۰ درصد افزایش یافته است، اما واقعا معلوم نیست ارز یارانه‌ای به چه کسانی پرداخت شده و نحوه توزیع به چه شکل بوده است.

ماجرای دپو هزاران تن گوشت وارداتی در انبار‌های تحت نظر سازمان بنادر شفاف شود

کریمی افزود، اخیرا اخباری از دپو گوشت در سردخانه‌ها و کانتینر‌های یخچال دار و در نهایت انتقال آن‌ها به رستوران‌ها شنیده شده است. از طرف دیگر بحث دپو ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی در منطقه ویژه اقتصادی و انبار‌های بنادر مطرح شد. معلوم نیست چرا این گوشت‌ها آنجا دپو شده و صاحبان کالا حاضرند هزینه انبارداری را بپردازند، اما محموله‌های خود را ترخیص نکنند.

به گفته این نماینده مجلس، دولت واردات گوشت با ارز نیمایی را ازاد کرده است، به هر ترتیب این شائبه ایجاد شده است که واردکنندگان منتظر استفاده از این رانت بوده اند؛ بنابراین مسئولان باید به این وضوع ورود کرده و پشت پرده آن را برای مردم شفاف کنند.

وی افزود، امروز شاهد قاچاق دام زنده از مرز‌های کشور هستیم از طرفی گزارش‌های مردمی در این خصوص مطرح شده، اما به نظر میرسد این موارد خیلی جدی گرفته نشده است. متاسفانه این موارد آینده تولید گوشت قرمز را تحت شعاع قرار می‌دهد.

کریمی گفت: در شرایطی که دام زنده از مرز قاچاق می‌شود مجبوریم با افتخار دام زنده سبک را با هزینه سنگین ارزی از طریق هوایی وارد کنیم. واقعا چه کسانی مسئول این نابه‌سامانی هستند این خسارت‌ها در نهایت به مردم وارد میشود و انتظار ما این است که هرچه سریع‌تر تمهیدات لازم در این حوزه صورت گیرد.

 

انتهای پیام/

 

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت