جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 160132
زمان انتشار: 05 آذر 1397 09:25:00

علاقه‌مندی خارجی‌ها برای خرید نفت از بورس/گواهی صرفه‌جویی انرژی به کجا رسید؟

مدیر عامل بورس انرژی از افزایش علاقه شرکت‌های خصوصی خارجی برای دریافت کد معاملاتی و خرید نفت خام از بورس خبر داد.
علاقه‌مندی خارجی‌ها برای خرید نفت از بورس/گواهی صرفه‌جویی انرژی به کجا رسید؟

به گزارش بازارخبر  سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی در تشریح فرآیند عرضه نفت در بورس انرژی اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون موفقیت ثبت دو مرحله فروش نفت خام سبک در بورس انرژی را پس از گذشت 16 سال تلاش در این زمینه، به ثبت رسانده ایم و در تلاش برای ادامه همکاری های خود با شرکت ملی نفت ایران هستیم.طی سال های گذشته سازمان ها و مراجع ذیربط بسیاری برای رفع مشکلات تلاش کردند و هم اکنون شاهد فروش 280 هزار بشکه در مرحله اول و فروش 700 هزار بشکه در مرحله دوم بوده  ایم.

علاقه شرکت های خارجی برای خرید نفت ایران از بورس انرژی

وی در ادامه گفت: اتفاق بسیار خوبی که این روزها شاهد آن هستیم، افزایش رغبت سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بورس انرژی بویژه خرید نفت خام است، در چند هفته گذشته تعداد زیادی از شرکت های خصوصی بین المللی برای خرید نفت خام ایران پیشنهادات و علاقه مندی خود را ابراز کرده اند.

حسینی با اشاره به استقبال قابل توجه شرکت های خصوصی خارجی در زمینه نفت و گاز بیان کرد: با توجه به شرایط مطرح شده در بورس انرژی تعدادی از این سرمایه گذاران در حال ارائه مدارک و هماهنگی دریافت کد معاملاتی در بورس انرژی هستند.

وی تاکید کرد: احتمال تداوم عرضه نفت در نوبت های بعدی بسیار بالاست زیرا تمام زیر ساخت های بورس انرژی تعریف شده و آماده است.  تمام این سال ها دستگاه های مربوط از جمله بورس انرژی برای رفع برخی تنگناهای موجود در ادوار گذشته به مطالعات و بررسی ها جدی پرداخته اند که با توجه به فراخوان های دوره های گذشته این ظرفیت در شرکت ملی نفت ایران نیز مشاهده می شود.

حسینی تصریح کرد: چهارشنبه مورخ 30 آبان ماه دو محموله 44 هزار تنی LPG در سبد معاملاتی بورس انرژی بفروش رسید که  به عنوان دستاورد درخشانی می توان از آن نام برد.

وی با بیان اینکه عرضه میعانات نفتی در بورس انرژی از سال93 و بصورت آزمایشی از پالایشگاه های کوچک و سپس مشتریان بزرگ آغاز شد،افزود:متاسفانه  این روند با تصمیم وزارت نفت متوقف شد.سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس انرژی همواره در جهت حمایت از تولید ملی و وزارت نفت آماده همکاری و عرضه گاز به پالایشگاه هاست.البته پالایشگاه های بزرگ که مالکیت داخلی دارند باید پیگیر جدی در این باره داشته باشند.

مدیر بورس انرژی با اشاره به گستردگی معاملات در بورس انرژی تشریح کرد: بازار سرمایه انرژی کشور این روزها شاهد معاملات مثبتی در احجام کوچک و بزرگ است که این کالاها تنها شامل نفت نیست بلکه انواع هیدروکربن ها،برق و سایر انرژی های مورد مصرف را هم شامل می شود.

گواهی صرفه جویی انرژی به کجا رسید؟

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا گواهی صرفه جویی انرژی صادر شده است؟ گفت:هم اکنون  با وزارت نیرو،  در حال برقراری ارتباط برای صدور گواهی با نام گواهی ظرفیت هستیم، این اوراق به تصویب کمیته فقهی بورس انرژی رسیده   و خطوط اجرایی آن نیز معین شده است که امیدواریم تا پایان سال اولین مرحله صدور اوراق گواهی ظرفیت را شاهد باشیم.

حسینی بیان کرد: همواره برای صدور گواهی ها به یک موضوع تاکید داشته و داریم که نهاد مورد نظر، باید همکاری و همیاری خود را تا صدور گواهی قطع نکند تا ما بتوانیم با دقت و تخصص کافی به صدور اوراق بپردازیم.

مدیر عامل بورس انرژی در پایان با تاکید بر واقعی سازی قیمت در بورس انرژی بیان کرد: یکی از ظرفیت های بسیار جذاب و هیجان انگیز در بورس، واقعی سازی قیمت کالاها در تابلوی عرضه است.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت