جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 159717
زمان انتشار: 20 مهر 1397 08:48:00

لزوم اتصال یکپارچه سامانه‌های الکترونیکی دخیل در تجارت/ شواهد نشان‌دهنده قاچاق از گمرک است

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: در راستای مبارزه با قاچاق کالا همه سامانه‌های دخیل در امر تجارت باید به هم متصل شوند.
 لزوم اتصال یکپارچه سامانه‌های الکترونیکی دخیل در تجارت/ شواهد نشان‌دهنده قاچاق از گمرک است

به گزارش بازارخبر مجیدرضا حریری، نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه بر اساس قواعد و مقررات امکان قاچاق کالا از گمرک وجود ندارد، گفت:بر خلاف  اینکه قوانین گمرکی در خصوص قاچاق کالا محکم است اما در یک دهه گذشته شواهد از وجود قاچاق  گمرکی خبر می‌دهد.

حریری با اشاره به نقش موثر و مهم سامانه‌های الکترونیکی در شفافیت فرآیند تجاری کشور اظهار کرد: با رونمایی از سامانه‌های جدید مانند «سامانه جامع تجارت» و «سامانه جامع امور گمرکی» قاچاق پنهان به شدت کاهش یافته است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه بازرگانان باید برای سرعت بخشیدن به فرآیند کاری خود تنها با یک سامانه در ارتباط باشند، ابراز کرد: برای تحقق این امر و در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز همه سامانه‌های موجود دخیل در امر تجارت کشور باید به هم متصل شوند.

وی افزود: در واقع به هر میزانی که روابط میان بازرگان و متصدی یا کارشناس کم شود به همان میزان نیز شاهد کاهش فساد اداری خواهیم بود.

علت رسوب کالا در گمرکات بخشنامه‌های متعدد است

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به سه عامل «اشکالات نرم افزاری»، «مشکلات برنامه‌ریزی سامانه‌ها» و « کمبود زیرساخت‌های الکترونیک» گفت: سه عامل فوق مانع اجرای مطلوب سامانه ها در فرآیند شفاف سازی تجارت کشور است.

وی در پایان با انتقاد از رسوب کالا در گمرکات کشور اظهار کرد: گمرک مجری مصوبات دیگر دستگاه‌ها است؛ نا بسامانی کنونی در خصوص ترخیص کالا از گمرکات ریشه در تعدد بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در پنج ماه اخیر دارد.

انتهای پیام/

 

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت