جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 159040
زمان انتشار: 31 تیر 1397 14:32:00

مزایای فعال‌ شدن بخش خصوصی در معاملات بورس کالا/ تولید ۹۰درصد زعفران دنیا در ایران

اکبری گفت: ایران، بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان است و سهم ۹۰ درصدی تولید این محصول را در اختیار دارد.
 مزایای فعال‌ شدن بخش خصوصی در معاملات بورس کالا/ تولید ۹۰درصد زعفران دنیا در ایران

به گزارش بازارخبرعلی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به مزیت‌های عرضه زعفران در بورس کالا، گفت: ایران، بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان است و سهم ۹۰ درصدی تولید این محصول را در اختیار دارد، اما هنوز نتوانسته به جایگاه اصلی خود دست پیدا کند و نبض بازار این محصول را در اختیار بگیرد؛ در این میان عرضه این محصول در بورس کالا در مرحله نخست یک قیمت شفافی از زعفران نمایان کرده که به‌تدریج با رشد حجم معاملات نقدی و آتی شاهد اثرات مثبت این موضوع برای زعفرانکاران و صنعت زعفران کشور خواهیم بود.

اکبری معتقد است، عرضه زعفران در بورس کالا در ایجاد زنجیره تولید نقش بسزایی ایفا می‌کند و موجب می‌شود تا دسترنج زعفرانکاران به جای واسطه‌ها به خود آنها برسد؛ همچنین طی سال‌های اخیر در عرضه سایر محصولات کشاورزی در بورس کالا نیز غفلت شده و باید با استفاده از این سازوکار مدرن و شفاف از ساختار سنتی بخش کشاورزی فاصله بگیریم.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: با عرضه طلای سرخ در بورس کالا، منافع حاصل از کاشت، داشت، برداشت و بازاریابی به تولیدکنندگان این محصول برمی‌گردد که به نظر می‌رسد حضور بخش خصوصی در بورس کالا به منظور توسعه بازار زعفران کمک کننده خواهد بود.

اکبری تصریح کرد: در شرایط فعلی بازار زعفران، شفاف سازی قیمت و استانداردسازی این محصول مورد نیاز است که می‌توان با حضور برند‌های مختلف فعال بخش خصوصی در بورس کالا به این مهم دست یافت.

ورود زعفران در بورس کالا باعث شده تا فعالان این صنعت و زعفرانکاران رفته رفته با بورس و مزیت‌های آن آشنا شوند که به مرور با افزایش حجم معاملات و حضور فعال‌تر بخش خصوصی شاهد رشد اشتغالزایی، افزایش کیفیت و برندسازی و حمایت از کشاورزان از مسیر بورس کالا خواهیم بود.

انتهای پیام/

 

 

 

 

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت