جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 158469
زمان انتشار: 17 اردیبهشت 1397 12:50:00

اندیشه با قطارحومه‌ای به تهران وصل می‌شود/برقی‌کردن قطار ۳شهرجدید

توکلی، گفت: راه آهن شهرجدید اندیشه-شهریار-شهرقدس-تهران با مشارکت شرکت راه آهن و شرکت شهرهای جدید در حال احداث است.
 اندیشه با قطارحومه‌ای به تهران وصل می‌شود/برقی‌کردن قطار ۳شهرجدید

به گزارش بازارخبربه نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا توکلی مدیرکل دفتر حمل‌ونقل و ترافیک شرکت عمران شهرهای جدید، درخصوص پروژه احداث قطار برقی حومه‌ای شهر جدید بهارستان، اظهار کرد: این پروژه به طول ۱۴ کیلومتر متصل کننده کلانشهر اصفهان به شهر جدید بهارستان بوده که در حال حاضر عملیات روسازی آن آغاز شده و امید است در پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری برسد.

توکلی درخصوص پروژه قطار برقی شهر جدید گلبهار، بیان کرد: این پروژه به طول ۴۶ کیلومتر دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که در حال حاضر مسیر احداث آن تملک، عملیات زیرسازی پروژه به اتمام رسیده و هم‌اکنون آماده اجرای مرحله روسازی و پیگیری اجرایی شدن فاینانس است.

به گفته وی شرکت عمران شهرهای جدید هم‌اکنون با پیمانکار و شرکت چینی در حال رایزنی است تا شرایط لازم برای عملیاتی شدن فایناس در سال ۹۷ فراهم شود، پروژه‌ای که در پایان بخش مهمی از بار ترافیکی مسیر گلبهار ـ مشهد را از روی جاده بر ریل منتقل خواهد کرد.

وی،  افزود: گفتنی است خط مذکور به گونه‌ای طراحی شده است که قطار گرگان به سمت مشهد نیز در آینده بر روی همین خط طی مسیر خواهد کرد.

این مقام مسئول در ادامه از انجام طرح مطالعاتی قطار برقی حومه‌ای سهند ـ تبریز خبر داد و گفت: در صورت اجرایی شدن این خط و تکمیل آن حجم سنگین ترافیک موجود بین دو شهر مذکور تا حد بالایی برطرف خواهد شد، ترافیکی که قطعا با سکونت تمامی اهالی شهر جدید سهند تا حد قابل توجهی تشدید خواهد شد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترافیک شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به هزینه بالای پروژه برقی کردن قطارهای حومه‌ای در کشور بیان کرد: از این رو تلاش می کنیم از ظرفیت خالی خطوط ریلی موجود در شرکت راه آهن جهت حمل و نقل بین شهر مادر و شهر جدید استفاده کنیم که برای نمونه هم‌اکنون به دنبال اجرایی کردن این مهم در شهر جدید مهاجران با اتصال به خط ریلی اراک و استفاده از آنتنی از خط ریلی ایستگاه ابومسلم واقع در مسیر راه آهن نیشابور ـ مشهد به شهر جدید بینالود هستیم.

وی ادامه داد: در این راستا قصد داریم تا برای شهر جدید شیرین‌شهر نیز با اتصال به ایستگاه حمید از ظرفیت ریلی خط سراسری اهواز ـ خرمشهر استفاده کنیم ضمنا در استان تهران اتصال شهر جدید اندیشه ـ شهریار ـ شهرقدس - تهران با مشارکت شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت راه آهن در حال پیگیری است.

این مقام مسئول در ادامه در خصوص مشکلات حمل و نقل درون‌شهری نیز در شهرهای جدید گفت: طبق آسیب‌شناسی انجام شده در این حوزه تصمیماتی را اتخاذ و نسبت به نصب علایم و خط‌کشی معابر مواردی را به شهرداری و شهرهای جدید ابلاغ کردیم و خواستار رسیدگی به این موضوع شدیم.

وی، افزود: درحال حاضر بسیاری از شهرهای جدید در حال تهیه طرح ساماندهی حمل و نقل عمومی هستند که قطعا یکی از نیازهای اصلی مردم ساکن در این نواحی به شمار می‌رود.

به گقته توکلی براساس سیاست‌های پیش رو حرکت به سمت پیاده مداری و حمل نقل پاک و استفاده از دوچرخه جهت سفرهای درون شهری در شهرهای جدید از اولویت برخوردار خواهد بود.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت