جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 158071
زمان انتشار: 19 اسفند 1396 12:21:00

تدوین آیین‌نامه تأسیس بانک خارجی در مناطق آزاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی از اتمام تدوین آیین نامه تأسیس بانک خارجی در مناطق آزاد و ارسال آن به شورای اقتصاد خبر داد.
 تدوین آیین‌نامه تأسیس بانک خارجی در مناطق آزاد

 

به گزارش بازارخبرمرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی در نشست هم اندیشی مدیران مناطق آزاد کشور در فرودگاه امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: این نشست برای تبادل تجربیات مدیران مناطق آزاد برگزار می‌شود و برای اینکه بتوانیم هماهنگی‌های گسترده‌ای بین مناطق آزاد تجاری-صنعتی ایجاد کنیم، هر دو هفته یک بار این جلسات را در یکی از مناطق آزاد برگزار خواهیم کرد که اولین جلسه آن دو هفته قبل در منطقه آزاد قشم برگزار شد و امروز دومین نشست را در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مدیران عامل و معاونان مناطق آزاد و اعضای شورای عالی مناطق آزاد در این نشست ها حضور دارند و با پیشرفت‌های هر منطقه به صورت مستقل آشنا می‌شوند، افزود: به نظر می‌رسد فعالیت‌های اقتصادی صرفاً در چارچوب رقابت آزاد و سالم ایجاد خواهد شد. مناطق آزاد نیز به عنوان مناطقی که برای فعالیت آزاد اقتصادی، تجاری و صنعتی در نظر گرفته شده‌اند و در کشورهای مختلف نیز این نوع مناطق بر پایه رقابت سالم حرکت می کنند، رقیب اصلی ما کسانی خواهند بود که بتوانند فعالیت جدی تر اقتصادی را در حوزه منطقه‌ای انجام دهند.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: شرکت‌های خارجی در مناطق آزاد حضور دارند و با توجه به توافقات خوبی که انجام داده‌ایم تلاش شده سهم ویژه‌ای از ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی را برای مناطق آزاد تخصیص دهیم. طبیعی است که مرحله اجرایی هر نوع فعالیت اقتصادی منوط به سرمایه گذاری است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد، تصریح کرد: پس از برجام از ترکیه، چین، ایتالیا، کره جنوبی و فرانسه در مناطق آزاد در حوزه بنگاه‌های کوچک و متوسط سرمایه گذاری شده است.

به گفته بانک؛ در چهار سال اخیر ۴.۵ میلیارد دلار در مناطق آزاد سرمایه گذاری مصوب شده که ۹۰۰ میلیون دلار آن به مرحله اجرا و عملیاتی رسیده است.

وی تاکید کرد: امتیازاتی که قانون در مناطق آزاد برای فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته برای سرمایه گذاران در این مناطق اعمال خواهیم کرد که شامل معافیت مالیاتی و عوارض گمرکی به مدت ۲۰ سال، تردد بلامانع اتباع خارجی در حوزه مناطق آزاد و اختصاص زمین ۱۰۰ درصد رایگان به سرمایه گذاران است.

این مقام مسئول در وزارت امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: آیین نامه تاسیس بانک خارجی از سوی بانک مرکزی تدوین و به شورای اقتصاد ارسال شده است که نتیجه آن امکان ایجاد بانک خارجی در مناطق آزاد است.

بانک خاطرنشان کرد: تاکنون ارتباط منسجمی میان شورای عالی مناطق آزاد و منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) وجود نداشت که پس از تغییر مدیر فرودگاه امام خمینی(ره)، این ارتباط برقرار شده و زیرساخت‌هایی نیز ایجاد شده است.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت