جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 158045
زمان انتشار: 15 اسفند 1396 11:33:00

برنامه‌ریزی مدون تنها راهکار تولید 500 هزارتن طلای سفید

مدیرعامل صندوق پنبه گفت: با توجه به آنکه پتانسیل تولید 500 هزارتن پنبه تصفیه شده در داخل وجود دارد، وزارت جهاد کشاورزی با برنامه‌ریزی مدون باید میزان تولید را افزایش دهد.
 برنامه‌ریزی مدون تنها راهکار تولید 500 هزارتن طلای سفید

به گزارش بازارخبرمحمد حسین کاویانی مدیرعامل صندوق پنبه در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت تولید پنبه، اظهار کرد: تاکنون 150 هزارتن وش به کارخانجات پنبه پاک کنی مجاز تحویل داده شده که از این میزان 46 هزارتن پنبه تصفیه شده قابل استفاده در صنایع نساجی تولید شده است.

وی با اشاره به اینکه 50 درصد نیاز صنایع نساجی از منابع داخلی تأمین می‌شود، افزود: بر این اساس میزان تولید نهایی محصول حداکثر به 50 هزار تن خواهد رسید که از این میزان 28 هزار تن توسط صنایع خریداری و حمل شده است.

کاویانی ادامه داد: با توجه به آنکه حدود 4 هزار تن پنبه تصفیه شده از ابتدای فصل باقی مانده است، بنابراین رقمی معادل 27 هزار تن پنبه  داخلی تصفیه شده تا ابتدای فصل بهره‌برداری سال آینده در اختیار صنایع قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل صندوق پنبه با بیان اینکه سالیانه صد هزار تن پنبه مورد نیاز صنایع نساجی است، گفت: با توجه به تولید 50 هزار تن پنبه در داخل، مابقی نیاز کشور باید از طریق واردات تأمین شود.

ماهانه 9 هزار تن پنبه در کشور استفاده می‌شود

وی با اشاره به اینکه قسمت اعظم پنبه از ازبکستان و مابقی از ترکمنستان و تاجیکستان وارد کشور می‌شود، بیان کرد: از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه، 56 هزار تن پنبه تصفیه شده از خارج از کشور وارد شد که تا پایان سال حداکثر این میزان به 60 هزار تن خواهد رسید. تحقق این امر بیانگر آن است که صنعت نساجی در سال 96 به طور ماهیانه 5 هزار تن پنبه خارجی و 4 هزار تن پنبه داخلی مصرف کرده است.

کاویانی ادامه داد: در 2 سال گذشته کشور ازبکستان اعلام کرده که برحسب برنامه به‌تدریج صادرات پنبه خام را کاهش می‌دهد به طوریکه تا سال 2020 پنبه ای برای صادرات نداشته باشد.

 به گفته این مقام مسئول، کشور ازبکستان با کاهش صادرات به دنبال افزایش صادرات لباس آماده، پارچه و نخ است، به همین دلیل در مجامع بین المللی به دنبال مشتری برای انعقاد قرار داد است.

وی با اشاره به اینکه کاهش واردات پنبه، صنایع نساجی را با مشکلاتی روبه‌رو خواهد کرد، افزود: بعد از تعطیلات نوروز، کشور ازبکستان میزان واردات پنبه خود را کاهش خواهد داد و این امر از نظر تأمین مواد اولیه، صنایع نساجی را با محدودیت‌هایی روبه‌رو خواهد کرد.

کاویانی با اشاره به ضرورت افزایش تولید داخل، اظهار کرد: با توجه به آنکه پتانسیل تولید 500 هزار تن پنبه تصفیه شده در داخل وجود دارد، وزارت جهاد کشاورزی با برنامه ریزی مدون باید میزان تولید را افزایش دهد تا نیازی به واردات پنبه نداشته باشیم.

مدیرعامل صندوق پنبه با بیان اینکه کشور سابقه تولید 300 هزار تن پنبه تصفیه شده را دارد، اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی با برنامه‌ریزی مدون به سهولت می‌تواند 100 هزار تن پنبه مورد نیاز صنایع را تأمین کند.

به گفته وی، صنعت نساجی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برنامه منسجمی برای تدارک پنبه مورد نیاز متکی بر تولید داخل  و خروج از وابستگی به کشورهای بیگانه دیده است.

آخرین وضعیت خرید تضمینی پنبه

این مقام مسئول در بخش دیگر سخنان با اشاره به وضعیت مساعد خرید تضمینی پنبه، بیان کرد: سازمان تعاون روستایی از استان‌های گلستان، اردبیل، فارس و قسمت‌هایی از خراسان اقدام به خرید تضمینی پنبه با نرخ 3 هزار و 200 تومان از کشاورزان کرده است و همچنین بخش دیگر خرید طبق توافق کشاورز با کارخانه‌های پنبه پاک کنی صورت گرفته است.

وی درباه آخرین وضعیت پرداخت مطالبات پنبه کاران، تصریح کرد: مطالبات مربوط به کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی به طور کامل پرداخت شده و براساس آخرین آمار بخش قابل توجهی از مطالبات بخش دولتی با کشاورزان تسویه شده است.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت