جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 156689
زمان انتشار: 09 آبان 1396 19:45:00
صندوق بین المللی پول اعلام کرد:

کسری بودجه ۳۲۰ میلیارد دلاری خاورمیانه از نفت

پیش بینی می‌شود به دلیل قیمت پایین نفت، کشور‌های تولید کننده نفت در خاورمیانه تا پنج سال آینده با کسری بودجه ۳۲۰ میلیارد دلاری روبرو شوند.
کسری بودجه ۳۲۰ میلیارد دلاری خاورمیانه از نفت

 به گزارش  بازار خبر به نقل از آسوشیتد پرس، صندوق بین المللی پول اعلام کرد، پیش بینی می‌شود کشور‌های تولید کننده نفت خاورمیانه تا ۵ سال آینده به دلیل قیمت پایین این حامل انرژی با ۳۲۰ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو شوند.

 
تقریبا نیمی از این کسری بودجه که معادل ۱۶۰ میلیارد دلار است بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ میلادی به کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس بر می‌گردد.
 
البته این مقدار کسری بودجه کمتر از کسری بودجه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت، عمان و بحرین در سال ۲۰۱۵ میلادی است که قیمت نفت به کمترین سطح خود رسیده بود.
 
صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس را در سال ۲۰۱۷ میلادی نیم دهم درصد اعلام کرد که این موضوع بر روی تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این منطقه تاثیر منفی گذاشته است.
 
در گزارش صندوق بین المللی پول آمده که درگیری‌ها در یمن، لیبی، سوریه و عراق چشم انداز اقتصادی این منطقه را تحت الشعاع خود قرار داده است. به عنوان نمونه نرخ تورم در یمن در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۴۰ درصد رسید و پیش بینی می‌شود این رقم برای سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۰ درصد باشد.
 
صندوق بین المللی پول به کشور‌های وارد کننده و صادرکننده نفت توصیه کرد تا هزینه‌های خود را کاهش و منابع دیگری را با معرفی مالیات‌های جدید و برداشتن یارانه در پیش گیرند.
 
این صندوق بین المللی پول اعلام کرد، کشور‌های ایران، امارت متحده عربی و قطر با توجه به تولید ناخالص داخلی خود از کسری بودجه کمتری به نسبت عربستان سعودی، عراق و عمان برخوردار هستند و علت آن این است که ایران به وابستگی کمتری به نفت در مقایسه با عربستان بر خوردار است.
 
ارزیابی صندوق بین المللی پول در مورد کسری بودجه کشور‌ها با محاسبه قیمت نفت، تقریبا ۵۰ دلار در هر بشکه برای امسال و سال آینده میلادی تخمین زده شده است.
 
انتهای پیام/
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت