جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 156351
زمان انتشار: 22 مهر 1396 11:09:00

بانک مرکزی اروپا از سپرده‌های یونان ۷.۸ میلیارد یورو سود کرد

بانک مرکزی اروپا نزدیک به ۸ میلیارد دلار در استفاده از سپرده‌هایی که دولت یونان برای وام خود نزد این بانک دارد، سود کرد.
بانک مرکزی اروپا از سپرده‌های یونان ۷.۸ میلیارد یورو سود کرد

به گزارش بازار خبر به نقل از فایننشال‌تایمز، بانک مرکزی اروپا نزدیک به ۸ میلیارد دلار در استفاده از سپرده‌هایی که دولت یونان برای وام خود نزد این بانک دارد، سود کرد.

در پاسخی مکتوب به درخواست یک نماینده پارلمان یونان، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که اوراق صندوق ذخیره ملی یونان که از طریق برنامه خرید اوراق  قرضه بحران‌زده دولت یونان (تحت برنامه اس‌ام‌پی)، در اختیار بانک مرکزی اروپا قرار گرفته است (بانک مرکزی اروپا برای تامین مالی بانک‌هایی از اروپا که با مشکل مواجه شده‌اند و اوراق قرضه مشکل‌دار شده آنها را از بازارهای ثانویه خریداری می‌کند و حمایت مستقیمی برای آنها فراهم می‌آورد.)، بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ حدود ۷.۸ میلیون یورو سود درآمد داشته است. این سودها مانند همه سودهای به دست آمده دیگر از نگهداری اوراق قرضه ملی، بعدا دوباره بین ۱۹ بانک مرکزی کشورهای منطقه یورو توزیع می‌شوند.

برنامه اس‌ام‌پی در ابتدای بحران بدهی منطقه یورو در ۲۰۱۰ آغاز شد و دامنه آن گسترش پیدا کرد تا در ۲۰۱۱ بدهی دولت اسپانیا و ایتالیا را هم در بر گرفت. این برنامه برای کم کردن فشار بازار بر نرخ وام‌گیری یک دولت عضو یورو طراحی شد و در نهایت در سال ۲۰۱۵ به برنامه بسیار جاه‌طلبانه‌تر بانک مرکزی به نام «کوانتیتیو ایزینگ» تبدیل شد که در آن بانک مرکزی مقدار از پیش تعیین شده‌ای از اوراق قرضه یا دارایی‌ها و املاک را در مقیاس وسیع می‌خرد تا اقتصاد را تحریک کند.

خبر سود چند میلیارد یورویی از اوراق قرضه یونان احتمالا موجب عصبانیت تندروها در دولت یونان خواهد شد که مدت‌ها بحث کرده بودند که بانک مرکزی اروپا اجازه دهد یونان به برنامه کوانتیتیو ایزینگ کنونی این بانک ملحق شود.

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت