جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 156078
زمان انتشار: 10 مهر 1396 15:34:00

محدودیت روابط اقتصادی در منطقه اقلیم کردستان عراق

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق گفت: فعالان اقتصادی سیاست انقباضی در پیش گیرند و فعالیت خود را در منطقه اقلیم کردستان تا روشن شدن وضعیت محدود کنند.
 محدودیت روابط اقتصادی در منطقه اقلیم کردستان عراق

به گزارش بازار خبر سعید اوحدی امروز در نشست خبری که با موضوع همه پرسی اقلیم کردستان عراق و تاثیر آن بر روابط سیاسی و اقتصادی با ایران برگزار شد،گفت: اتفاقات منطقه اقلیم کردستان در آستانه فروپاشی تروریست‌های تکفیری داعش و با حمایت صهیونیست‌ها صورت گرفته است.

دبیرستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق افزود: جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه موضع صریح خود را نسبت به این توطئه جدی اعلام کرده‌اند و همه‌پرسی را به رسمیت نشناختند.

اوحدی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری بوده که در شرایط سخت و زمان حمله داعش به عراق و اقلیم کردستان در سال 2013 از مردم عراق و اقلیم کردستان حمایت کرد، اظهار داشت: امروز هم سیاست جمهوری اسلام ایران حمایت از مردم عراق و منطقه اقلیم کردستان است و معتقدیم همه‌پرسی، تصمیمی غیرعقلانی و غلط بود که بر مبنای برنامه‌ریزی صهیونیست‌ها برگزار شد و به نفع مردم منطقه اقلیم کردستان عراق نیست.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان کمک و توسعه روابط به کشورهای منطقه است گفت: اکنون که آتش فتنه دیگری در منطقه در حال شکل‌گیری است حتما موضعی متناسب با فتنه اخذ خواهد شد.

اوحدی بیان داشت: با شروع این اتفاقات در منطقه اقلیم کردستان به فعالان اقتصادی توصیه شد فعالیت خود را در این منطقه محدود کنند و بخشنامه‌ای از سوی دبیرکل انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مبنی بر محدود کردن فعالیت به همه شرکت‌های صادراتی ابلاغ شد.

دبیرستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق اظهار داشت: از مدت‌ها قبل منطقه اقلیم کردستان محدودیت‌هایی را برای توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده بود بطوریکه صورت‌ وضعیت‌های شرکت‌های ایرانی به طور کامل پرداخت نمی‌شد.

وی افزود: به دنبال این مسائل دولت جمهوری اسلامی ایران برای پشتیبانی از شرکت‌هایی که در عراق فعال بودند و با این مشکلات مواجه شده بودند مصوبه‌ای برای حمایت از شرکت‌های ایرانی صادر شد.

اوحدی بیان داشت: قطعا جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را خواهد داشت تا به دنبال این مسائل تصمیمات منطقی اتخاذ شود که به نفع فعالان اقتصادی ایران و مردم کرد عراق باشد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه تأکید دارد، گفت: در حال حاضر 20 تا 25 درصد حجم کل صادرات ایران به عراق به منطقه اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود.

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با بیان اینکه در برقراری روابط تجاری با منطقه اقلیم کردستان تابع سیاست‌های نظام هستیم، اظهار داشت: قطع پروازهای ایران با منطقه اقلیم کردستان یکی از اهرم‌های مبارزه ما است.

اوحدی گفت: توصیه ما این است که در روابط اقتصادی با منطقه اقلیم کردستان شرایط انقباضی در پیش‌بگیریم تا سیاست‌های نظام در خصوص مرزهای زمینی هم اعلام شود.

بخش خصوصی در برقراری روابط اقتصادی با اقلیم کردستان تابع نظام است

یحیی آل اسحاق امروز در ادامه این نشست گفت: مردم کرد عراق دوست ما ایرانی‌ها هستند و نمی‌خواهیم هیچ آسیبی به این ملت وارد شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با تأکید بر اینکه ما به دنبال توسعه روابط اقتصادی هستیم، گفت: در شش ماه گذشته بیش از یک میلیارد دلار صادرات به کردستان عراق داشته‌ایم اما مجموعه حوادثی که در منطقه شکل گرفته است یک پله بالاتر از مسائل اقتصادی است.

آل اسحاق با تأکید بر اینکه فعالین اقتصادی تابع سیاست کشور هستند، گفت: اما امیدواریم روابط با کردستان عراق ادامه یابد زیرا این قطع ارتباطات به ضرر مردم کردستان عراق است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق عنوان کرد: ما از کردستان ایران نگرانی نداریم و کردستان ما در شرایط بسیار خوبی است و نگرانی ما از بابت اقلیم کردستان عراق است.

وی افزود: بهترین شکل برای حل و فصل موضوع جدایی طلبی اقلیم کردستان از عراق همان مسئله‌ای است که آیت‌الله سیستانی اعلام فرموده‌اند و امیدوار هستیم که به این مسئله در چارچوب قانون اساسی پرداخته شود.

آل اسحاق با بیان اینکه روابط اقتصادی با اقلیم کردستان با توجه به حجم صادرات بسیار مهم است، گفت: اما بخش خصوصی در این مسائل قطعا تابع تصمیمات نظام است و از آن تمکین می‌کند.

وی افزود: قطعا مسائل آرمانی مهم‌تر از همه مسائل است و آنچه شورای عالی امنیت ملی تصمیم می‌گیرد برای ما اصل است و از تصمیمات شورای عالی امنیت ملی و نظام تمکین می‌کنیم.

انتهای پیام/

 

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت