جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 155122
زمان انتشار: 01 شهریور 1396 11:47:00

توسعه کشاورزی پایدار در گرو عرضه محصول در بورس کالا

سلطانی نژاد گفت: طی سال‌های اخیر ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا از لحاظ کمی و کیفی رشد قابل ملاحظه ای داشته است.
 توسعه کشاورزی پایدار در گرو عرضه محصول در بورس کالا

به گزارش بازار خبر حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالا در نشستی با اشاره به آخرین وضعیت عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا اظهار داشت: طی سال های اخیر ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا از لحاظ کمی و کیفی رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

وی افزود: در بورس کالا باید شرایطی فراهم شود که تولیدکنندگان نسبت به آینده بازار، قدرت پیش بینی داشته باشند .

سلطانی نژاد با اشاره به ضرورت تخصیص تسهیلات به بخش تجارت گفت: تسهیلات کشاورزی علاوه بر بخش تولید باید به سمت تجارت سوق پیدا کند، چراکه بحران حوزه تجارت در بخش تولید با اشکالاتی روبرو می کند.

این مقام مسئول ادامه داد: از ابتدای سال تا پایان هفته گذشته یک میلیون و 147 هزار تن محصول کشاورزی با ارزش 1400 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی با رشد 13 درصدی و وزنی با رشد 20 درصدی همراه است .

کشف قیمت با عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا

مدیر عامل بورس کالا با اشاره به آخرین وضعیت عرضه پسته در بورس کالا بیان کرد: اواخر سال گذشته مقدمات راه اندازی عرضه پسته فراهم شد که امسال همزمان با فصل برداشت، شاهد تجارت پسته در بورس کالا خواهیم بود.

به گفته وی تجارت پسته بدون تامین منابع مالی کار آسانی نخواهد بود، چراکه کمبود نقدینگی موجب می شود تا کشف قیمت به درستی در بازار صورت نگیرد و از این رو بانک کشاورزی قول مساعدت جهت تخصیص اعتبارات به تجارت این محصول را داده است.

سلطانی نژاد از عرضه خرما در بورس کالا خبر داد و گفت: با توجه به تنوع مختلف محصول، بحث استاندارد از اهمیت قابل توجهی برخوردار است در حالیکه سایر محصولات نظیر گندم استاندارد خاصی ندارند.

به گفته وی هدف اصلی از عرضه محصولاتی نظیر خرما و پسته در بورس کالا کشف قیمت است.

مدیر عامل بورس کالا در ادامه یادآور شد: محصولاتی که از استاندارد لازم برای عرضه در بورس برخوردار نیستند با تخفیف، مورد معامله قرار می‌گیرند و در صورت عرضه محصول بالاتر از سطح استاندارد با قیمتی بالاتر از نرخ کشف شده، فروخته می شود.

وی با اشاره به اینکه عرضه محصولات در بورس کالا تأثیر بسزایی در جلوگیری از نوسانات بازار دارد، بیان کرد: همه ساله همزمان با فصل برداشت و حضور دلالان در بازار شاهد نوسانات قیمت در بازار بودیم که این امر کشاورزان را با مشکلات جدی روبرو می‌کرد.

سلطانی نژاد در خصوص عرضه محصولات سردرختی در بورس کالا گفت: از آنجا که محصولات باغی و سردرختی قابلیت ماندگاری طولانی مدت را ندارند از این رو قبل از فصل برداشت محصول را می‌توان در بازار منسجم به فروش رساند که این امر منتفع شدن کشاورزان را به همراه دارد.

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت