جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 141519
زمان انتشار: 06 فروردین 1396 13:04:00

جذب یک میلیارد دلار سرمایه داخلی و خارجی برای توسعه بندر چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با جذب بیش از یک میلیارد دلار سرمایه داخلی و خارجی برای توسعه و رونق بندر چابهار ، این بندر در دو سال آینده تبدیل به قطب تجاری منطقه و استان سیستان و بلوچستان می‌شود.
جذب یک میلیارد دلار سرمایه داخلی و خارجی برای توسعه بندر چابهار

به گزارش بازار خبر،محمد سعیدنژاد با اشاره به جذب بیش از یک میلیارد دلار سرمایه داخلی و خارجی برای توسعه و رونق بندر چابهار و تبدیل شدن این بندر به قطب تجاری منطقه و استان سیستان و بلوچستان افزود: در یک سال گذشته سرمایه گذاران داخلی و خارجی سرمایه گذاری خود را در بندرچابهار آغاز کرده اند و شرایط لازم برای سرمایه گذاری در این بندر اقیانوسی کشور فراهم شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: سازمان بنادر برای تکمیل زیرساخت های بندرچابهار ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است و از محل صندوق توسعه ملی نیز برای خرید تجهیزات مورد نیاز این بندر ۴۰۳ میلیون دلار هزینه می شود که هم اکنون بخشی از این تجهیزات در بندر چابهار نصب و به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه شرکت های هندی ۸۵ میلیون دلار در بندر چابهار سرمایه گذاری می‌کنند، گفت: هندی‌ها ۱۵۰ میلیون دلار دیگر نیز برای توسعه محور شرق در بندرچابهار به صورت فایناس تامین مالی خواهند کرد.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد:این سرمایه گذاری‌ها موجب رونق این بندر در دو سال آینده خواهد شد و مهم ترین نقش ما در بندرچابهار توسعه اقتصادی این منطقه به عنوان قطب تجارت سیستان و بلوچستان در سال 'اقتصاد مقاومتی -تولید و اشتغال' است.

سعید نژاد تصریح کرد: مهم ترین نقش ما در توسعه تجارت دریایی در چابهار کمک به صادرات فولاد و پتروشیمی از این بنادر به بازارهای جهانی است و با بهره برداری از اسکله شماره ۵ بندرشهید بهشتی چابهار شرایط مناسب برای پهلوگیری کشتی های بزرگ برای تخلیه و بارگیری کالاهای فله ای در این بندر فراهم شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که برنامه ما افزایش ظرفیت بندرچابهار از ۲.۵ میلیون به ۸.۵ میلیون تن در سال است، گفت: با توجه به درخواست های شرکت های کشتیرانی بزرگ برای تردد به بندرچابهار در آینده شاهد پهلوگیری کشتی های بزرگ کانتینری جهان در این بندراقیانوسی کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به ساحل بیش از ۵ هزار کیلومتری کشور در شمال و جنوب یادآورشد: با وجود سواحل طولانی متاسفانه ارتباط مردم با دریا و ساحل بسیار کم است و برای استقبال مردم از سفرهای دریایی بزرگترین ترمینال مسافری در بندرچابهار احداث شده و تجهیزات ایمنی مناسبی نیز در این بندر توزیع شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهارداشت: خوشبختانه با برنامه ریزی مناسب طی سال های گذشته شاهد تلفات جانی در دریا نبودیم و این نقطه عطفی در سفرهای دریایی کشور است و امیدواریم این شرایط با تلاش تمام دست اندرکاران دریایی همچنان حفظ شود.

به گزارش ایرنا، شهرستان چابهار با جمعیت ۲۸۳ هزار و ۲۰۴ نفر و ۴۸ هزار و ۱۴۷ خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از ۲ شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، ۶ دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است و نقش مهمی در محور شرق خزر برای تزانزیت کالا از طریق خاک ایران به کشورهای آسیای میانه و افغانستان دارد.

ایسنا

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت