جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 139067
زمان انتشار: 22 دی 1395 13:00:00

ابهام در آینده ظرفیت ذخیره سوخت غنی شده ایران / پاسخ عباس عراقچی به ادعای وال استریت ژورنال

شب گذشته وال استریت ژورنال طی گزارشی ادعا کرد که ایران با کاهش تعداد میله های سوخت اورانیوم غنی شده خود موافقت کرده است. بر اساس ادعای وال استریت پاکسازی تاسیسات هسته ای نطنز منجر به کاهش ذخیره سوخت غنی شده ایران تا حد بسیار کمتری از 300 کیلوگرم توافق شده در برجام خواهد شد. عراق چی اما با ادعایی متناقض با ادعای وال استریت این اقدام را منجر به افزایش میزان سوخت غنی شده در ایران میداند.
ابهام در آینده ظرفیت ذخیره سوخت غنی شده ایران / پاسخ عباس عراقچی به ادعای وال استریت ژورنال

 به گزارش بازار خبر؛ وال استریت ژورنال شب گذشته مدعی شده است که موافقت ایران برای اقدام در راستای پاکسازی تاسیسات هسته ای در اصفهان – نطنز – منجر به کاهش میزان سوخت غنی شده ذخیره در ایران تا میزان بسیاری کمتری از 300 کیلوگرم توافق شده در برجام خواهد شد.

به گزارش این روزنامه موافقت ایران در این خصوص طی نشست کمیسیون مشترک برجام در وین بر سر مذاکره در خصوص توافق هسته ای اعلام شده است. این روزنامه به نقل از مقامات آگاه شرکت کننده در این نشست گفته است: ایران با طرحی برای پاکسازی تاسیسات هسته ای نطنز و خارج کردن و خفیف کردن اورانیوم غنی شده باقی مانده در مجاری غنی سازی این تاسیسات موافقت کرده است.

ابهام در آینده ظرفیت ذخیره سوخت غنی شده ایران / پاسخ عباس عراقچی به ادعای وال استریت 
 

بر اساس این گزارش در زمان توافق بر سر برجام حدود 100 کیلوگرم مواد غنی شده اورانیوم در لوله ها و ماشین آلات این تاسیسات وجود داشته است و اکنون مقامات مطلع بیان کرده اند که چند راه برای پاکسازی آنها وجود دارد از جمله شستشوی لوله ها و تاسیسات با استفاده از مواد شیمیایی که منجر به خروج مایعی بی مصرف میشود که تبدیل مجدد آن به پودر اورانیوم غنی شده بسیار مشکل خواهد بود.

این گزارش با اشاره به این نکته که هنوز میزان سوخت غنی شده ذخیره در این تاسیسات یکی از موارد اختلاف بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است، گفته است ایران هنوز هیچ زمان بندی دقیقی در این خصوص و برای پاکسازی تاسیسات مشخص نکرده است اما این اقدام میتواند میزان ذخایر سوخت ایران را به زیر 200 کیلوگرم برساند.

پاسخ عباس عراقچی به ادعای وال استریت ژورنال

در همین حال عباس عراقچی معاون ظریف و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در مصاحبه ای که با خبرگزاری ایرنا داشته است تایید کرد که کمیسیون مشترک در پایان جلسه خود با طرح ایران برای پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی‌سازی نطنز موافقت کرد.

اما عراقچی دیدگاه دیگری در این خصوص دارد و بیان کرده: بر اساس این طرح تمام رسوبات مواد غنی‌شده که از لوله‌ها بیرون آورده می‌شوند از شمول ٣٠٠ کیلو ذخایر مواد غنی‌شده ایران خارج شده و بدین ترتیب ایران قادر خواهد بود مواد بیشتری را غنی‌سازی کند.

آنچه مشخص است اینکه میتوان گفت میان ادعای وال استریت ژورنال و گفته های عباس عراق چی در مورد این طرح یک نکته مفقود شده وجود دارد. در حالی که گزارش وال استریت ژورنال به درستی اشاره میکند که پاکسازی این مواد و رسوبات از تاسیسات نطنز منجر به کاهش مواد غنی شده ایران به شکل موقت خواهد بود، اما این طرح برای پاکسازی عملا میتواند ظرفیت ایران برای غنی سازی اورانیوم تا سقف 300 کیلوگرم را به گفته عراقچی افزایش دهد.

به عبارت دیگر خروج حدود 100 کیلوگرم رسوبات غنی سازی از این تاسیسات منجر به کاهش میزان ذخایر سوختی ایران خواهد شد اما این 100 کیلوگرم از این پس در شمول محدودیت 300 کیلوگرم سوخت غنی شده نخواهد بود و با رسیدن میزان سوخت ذخیره شده در ایران به زیر 200 کیلوگرم – با امحای این 100 کیلوگرم رسوبات – ظرفیت ایران برای غنی سازی سوخت قابل مصرف تا 300 کیلوگرم افزایش پیدا میکند.

در واقع برخلاف تلاش وال استریت برای نشان دادن موافقت ایران با طرحی که منجر به کاهش میزان ذخیره سوخت و در نتیجه به ادعای آن دور شدن ایران از ساخت سلاح هسته ای میشد – ادعایی که هنوز رسانه های آمریکایی برای حفظ فشار بر ایران آن را مطرح میکنند – طرح ارائه شده از سوی ایران نه تنها ظرفیت غنی سازی سوخت طبق برجام را کاهش نخواهد داد بلکه عملا میزان سوخت قابل مصرف در اختیار ایران را افزایش نیز میدهد.

 

بیانیه مطبوعاتی کمیسیون مشترک برجام

گفتنی است که ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز گذشته (سه‌شنبه) 21 دی ماه با حضور نمایندگان ایران و گروه 1+5 و به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در پی نامه ظریف به موگرینی در خصوص تمدید قانون آیسا در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد.

ابهام در آینده ظرفیت ذخیره سوخت غنی شده ایران / پاسخ عباس عراقچی به ادعای وال استریت 
 

گزارش خبرگزاری فارس بیانیه مطبوعاتی این نشست به شرح زیر صادر شده:

در آستانه اولین سالگرد اجرای برجام، نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ 10 ژانویه 2017 در وین برگزار شد. ریاست کمیسیون مشترک متشکل از گروه 1+5، اتحادیه اروپا و ایران از طرف خانم موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپایی، توسط خانم هلگا اشمیت، رئیس امور خارجی اتحادیه، صورت پذیرفت و جلسه در سطح معاونان و مدیران سیاسی کشورهای عضو برجام بود.

کمیسیون مشترک مشخصا به منظور بررسی نگرانی‌های مطروحه از سوی ایران طی نامه مورخ 16 دسامبر جناب آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران خطاب به خانم موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا، به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، تشکیل شد. طبق درخواست ایران، قبل از نشست کمیسیون مشترک یک نشست گروه کاری رفع تحریم‌ها نیز در سطح کارشناسی تشکیل شد.

کلیه طرف‌های برجام مجددا بر تعهد قاطع خود به تداوم اجرای کامل و موثر برجام تصریح کردند. کمیسیون مشترک ضمن تاکید مجدد بر اهمیت تعهدات مرتبط با رفع تحریم‌ها وفق برجام، بویژه در ارتباط با قانون آیسا، تضمین‌های ارائه شده توسط ایالات متحده را مبنی بر اینکه تمدید قانون تحریم‌های ایران به هیچ عنوان تاثیری بر فرایند رفع تحریم‌هایی که ایران طبق برجام از آنها بهره‌مند می‌شود نداشته و به هیچ روی محدودیتی برای شرکت‌ها از حیث انجام مراودات بازرگانی با ایران ایجاد نخواهد کرد، مورد توجه قرار داد.

کمیسیون مشترک همچنین تعهدات طرف‌های برجام مبنی بر رفع تحریم‌ها به صورت مستمر به ویژه طبق بند 21 برجام را مجددا مورد تاکید قرار داد. از فرصت برگزاری این جلسه کمیسیون برای بررسی برخی موضوعات هسته‌ای برجام نیز استفاده شد.

 

منبع: تابناک

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت