جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 138489
زمان انتشار: 10 دی 1395 12:41:00

بورس تهران احاطه شده در ابهام

این روزها بازار سرمایه ایران شاهد ابهام‌هایی از جنس های مختلف است؛ از تهیه صورت های مالی با توجه به استانداردهای جهانی گرفته تا شرایط بورس تهران قبل و بعد از انتخاباتِ ایران و آمریکا. از طرفی نوسانات قیمت دلار نیز شرایط خاصی را برای تصمیم گیری خرید و فروش فعالان بازار سرمایه به وجود آورده است.
به گزارش بازار خبر،  شاخص کل بازده نقدی و قمیتی بورس اوراق بهادار تهران در اولین روز زمستان امسال در تراز  ۸۰ هزارو ۲۵۰ واحدی قرار داشت و امروز با گذشت ۵ روز کاری از معاملات بورس  دماسنج بازار سرمایه با ۵۵۹ واحد کاهش رقم ۷۹ هزار و ۶۹۱ واحدی را نشان می‌دهد.
 
همچنین شاخص آزاد شناور  که در اول دی‌ماه در کانال ۸۸ هزار ۸۴۹ واحدی قرار داشت در هشتم دی‌ماه به رقم ۸۷ هزار ۸۰۲ واحدی قرار گرفت و شاهد بیش از هزار واحد افت بود.
 
علاوه بر این شاخص بازار اول با ۴۰۷ واحد کاهش از رقم ۵۷ هزار ۱۰۴ واحد به رقم ۵۶ هزار ۶۹۷ واحدی رسید. شاخص بازار دوم نیز با  هزار و ۱۲۲ واحد افت، عدد ۱۶۸ هزار و ۸۶۳ واحدی را تجربه کرد.
 
کاهش ارزش ریال نسبت به دلار، ابهامی درباره برجام و آینده سیاست های ترامپ بازار سرمایه ایران را در هفته‌های گذشته در حالت کم تحرکی فرو برده و بازیگران بورس اوراق بهادار تهران شرایط نه چندان مطلوبی را تجربه کردند.
 
افزایش ریسک سیستماتیک در بازار سرمایه سبب شده فعالان بورس ایران محتاطانه عمل کنند و این موضوع توانسته روی ارزش و حجم معاملات تاثیر بگذارد از طرفی تعدادی از نمادهای بانکی هنوز با اینکه مجامعشان برگزار شده، باز نشده اند و گزارش‌ها حاکی از این است که آن بانک‌ها پس از تنظیم صورت‌های مالی خود به روش IFRS شاهد تعدیل منفی خواهند بود. بانک مرکزی تاکید کرده که صورت‌های مالی برای سال ۹۵ باید بر اساس IFRS و نمونه ابلاغی این بانک تنظیم شود.
 
در هفته ای که گذشت گروه محصولات شیمیایی در بورس اوراق بهادار تهران شاهد تغییر و تحولاتی بودند به عنوان نمونه در چهار روز گذشته نماد معاملاتی پتروشیمی شازند توانست جزو نمادهایی با بیشتری ارزش معامله باشد و با صف‌های سنگین خرید همراه شود که البته یکی از دلایل این موضوع می‌تواند مربوط به فروش ۱۸۰میلیون سهم معادل صد در صد از سهام شرکت پتروشیمی اردبیل باشد.
 
هر چند به صورت سنتی با نزدیک‌تر شدن به انتخابات ریاست جمهوری ایران معمولا بورس تهران رونق می ‌گیرد اما در  حال حاضر با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز و ابهام‌ها در صورت‌های مالی تعداد از نمادهای بانک ها و دیگر شرکت ها، انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و نوسانات نرخ کالا ها و فلزات اساسی  شرایط مبهمی را بر بورس تهران حاکم است به طوری که در  هفته های گذشته شاخص کل بازده نقدی و قمیتی بورس اوراق بهادار تهران که توانسته بود سقف ۸۱ هزار واحدی را  رد کند، پس از ورود به کانال ۸۰ هزار واحدی روزها در این کانال نوسان کرد اما در هفته گذشته دماسنج بازار سرمایه وارد کانال ۷۹ هزار واحدی شد و با کاهش‌های پیاپی تا رقم ۷۹ هزار ۶۹۱ واحدی پایین آمد.
 
منبع:ایسنا
کلمات کلیدی: بورس ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت