جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 138379
زمان انتشار: 08 دی 1395 09:38:00

خطر کوچ نقدینگی از تالار

معاملات روز گذشته بازار سهام در شرایطی به پایان رسید که نماگر بازار با افت 166 واحدی به محدوده 79 هزار و 800 واحد به کار خود خاتمه داد. این در حالی است که خروج بخشی از نقدینگی‌ها از بورس به سمت بازارهای موازی این روزها همچنان ادامه دارد.

به گزارش بازار خبر، روند معاملات روز گذشته بازار سهام همانند چند روز گذشته شروعی مثبت داشت و شاخص بورس به کانال 80 هزار واحد صعود کرد اما توانایی عبور از این سطح مقاومتی نداشت و خیلی سریع تحت تاثیر افزایش نسبی عرضه‌ها دچار افت شد تا روزهای منفی بورس کماکان ادامه داشته باشد. از سویی دیگر افزایش قیمت دلار تا حدودی ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را بالا برده و باعث کوچ نقدینگی از بازار سهام به سمت ارز و طلا شده است. با نگاهی کلی به عملکرد شاخص از ابتدای سال‌جاری تاکنون متوجه خواهیم شد که از 186 روز معاملاتی بورس از ابتدای سال‌جاری تاکنون در 77 روز شاخص کل عملکرد منفی داشته و در مقابل 109 روز شاهد رشد شاخص بوده‌ایم. از سویی دیگر افت شاخص طی روزهای اخیر قیمت سهام برخی شرکت‌ها را به پایین‌ترین قیمت خود در یک‌سال اخیر رسانده و در محدوده کم‌ریسک قرار داده است. در کنار همه این مسایل در جریان معاملات روز گذشته از میان 421 نماد فعال در دو بازار معاملاتی بورس و فرابورس 273 نماد در قیمت‌های منفی، 128 نماد در قیمت‌های مثبت و 20 نماد بدون تغییر نسبت به روز قبل به کار خود خاتمه دادند. به این ترتیب در جریان معاملات روز گذشته شاخص بورس با ریزش 166 واحدی مواجه شد و در 79 هزار و 801 واحد به کار خود خاتمه داد. شاخص کل هم وزن نیز با افت 73 واحدی به 15 هزار و 704 واحد رسید. در این میان نمادهای «فملی، فولاد و خپارس» با افت 37، 25 و 18 واحدی بیشترین تاثیر منفی و در مقابل نمادهای «وبانک، وصندوق و پارسان» با رشد 28، 20 و 19 واحدی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. در همین حال ارزش روز بازار سهام شرکت‌های بورسی به 335 هزار و 815 میلیارد تومان رسید. بنا بر این گزارش، در پایان معاملات روز گذشته 650 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 113 میلیارد تومان در 48 هزار و 825 دفعه بین سهامداران دادوستد شد. «خپارسح» با صف فروش 135 میلیونی بیشترین میزان عرضه و «شاراک» با صف خرید 2/18 میلیونی بیشترین میزان تقاضا را از آن خود کرد. همچنین «خپارسح» با دادوستد 158 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و «شاراک» با ارزش 8/8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد. از اتفاقات مهم روز گذشته بازار سهام می‌توان به بازگشایی نماد ثنوسا بود که با افت 27 درصدی و صف فروش سنگین اشاره کرد. در کنار «ثنوسا» نمادهای «پترول، ثفارس، سکرد، ثشرق، سمازن و فجام» نیز بازگشایی شدند.

فرابورس

معاملات روز گذشته فرابورس نیز با افت همانند بورس کاملا نزولی بود و در حالی که نمادهای «مارون، زاگرس، هرمز، خراسان و ذوب» بیشترین تاثیر را بر شاخص داشتند این متغیر با افت پنج واحدی و در 857 واحد به کار خود خاتمه داد. ارزش روز بازار سهام شرکت‌های بورسی نیز به 52 هزار و 270 میلیارد تومان رسید. به این ترتیب در پایان معاملات روز گذشته 289 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 182 میلیارد تومان در 17 هزار و 559 دفعه بین سهامداران داد‌وستد شد که «وکوثر» با دادوستد 7/5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و «ذوب» با ارزش 4/1 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد. در جریان معاملات روز گذشته اکثر صنایع با افت قیمت مواجه و سرخ‌پوش شدند.

خودرویی‌ها

روند معاملات روز گذشته نمادهای این گروه از همان دقایق ابتدایی دچار افت شده و تمام نمادهای این گروه با افت قیمت به کار خود خاتمه دادند. با این وجود از میان تمام نمادهای این گروه تنها «خنصیر و خاذین» با رشد قیمت مواجه شدند. همچنین روز گذشته «خساپا» آمار تولید و فروش محصولات خود را اعلام کرد که طی 9 ماه سال‌جاری، 302 هزار و 29 انواع دستگاه تولید کرده و قادر به فروش 299 هزار و 525 دستگاه به ارزش 9/6 هزار میلیارد تومانی شده و نشان از رشد مطلوب فروش دارد.

فلزات اساسی

در گروه فلزات اساسی با وجود بسته بودن بازارهای جهانی متاثر از رشد قیمت دلار روند معاملات این گروه پررونق بود و شاهد روند رو به رشد متعادلی در نمادهای این گروه بودیم. در این گروه نیز «فباهنر، فزرین، کیمیا و فراور» با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

پتروشیمی

در گروه پتروشیمی روند داد‌وستد‌ها بعد از مدت‌ها با رونق نسبی مواجه شد. دلیل اصلی این رشد قیمت‌ها را می‌توان در افزایش قیمت دلار جست‌وجو کرد. در این گروه نیز «شاراکف خرسان و شسینا» با صف خرید مواجه شده و سایر نمادها روند رو به رشد متعادلی را در پیش گرفتند.

سیمانی‌ها

سیمانی‌ها که این روزها وارد مدار اصلاحی شده‌اند روز گذشته نیز روز پرعرضه‌ای داشتند و شاهد افت نسبی قیمت اکثر نمادهای این گروه بودیم اما با توجه به بهبود بودجه عمرانی سال 96 و همچنین افزایش صادرات سیمان به سوریه و عراق انتظار می‌رود روند رو به رشد نمادهای این گروه بعد از اصلاح چند روزه ادامه داشته باشد.

روی خط کدال

* «غگل» از سهامداران خود دعوت کرد به منظور شرکت در مجمع عادی سالانه این شرکت که در ساعت 14:30 روز چهارشنبه مورخ 22 دی 1395 درمحل تهران خیابان استاد نجات‌اللهی خیابان سپند شرقی پلاک 28 گروه هتل‌های بزرگ تهران (هتل شماره 2) برگزار می‌شود حضور یابند.
* «حریل» در دوره شش ماهه منتهی به 31 شهریور 95به ازای هر سهم 24 درصد سود محقق کرده است نسبت به دوره شش ماهه حسابرسی نشده چهار درصد کاهش داشته است. این شرکت براساس عملکرد واقعی شش ماهه پیش‌بینی سال مالی منتهی به 30 اسفند 95 را 63 درصد پوشش داده است.

منبع : روزنامه جهان صنعت

کلمات کلیدی: نقدینگی , تالار ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت