جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 101328
زمان انتشار: 27 اردیبهشت 1394 13:47:00

صادرات غیر نفتی تعاونی‌ها از یک میلیارد دلار فراتر رفت

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به لزوم واگذاری وظایف و اختیارات به بخش مردمی تعاون در اتاق‌های استانی گفت: صادرات غیرنفتی تعاونی‌ها در سال 93، به یک میلیارد و 100 میلیون دلار رسید.

به گزارش بازارخبر ، سیدحمید کلانتری در نشست با خبرنگاران با اشاره به اینکه فضای جدیدی برای توسعه بخش تعاون در اقتصاد ایجاد شده است، اظهار داشت: سلسله اقداماتی در وزارتخانه انجام شده که زمینه را برای تحول بخش تعاون فراهم خواهد کرد.

وی افزود: با بررسی همه سوابق و مطالعه بخش تعاون یک برنامه راهبردی جامع نگارش شده است که با تکرار آن سعی دارند علاوه بر ایجاد تعهد به فرهنگ تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ تعاون، توسعه مدیریت و توانمندسازی منابع انسانی، تحکیم تعاملات شبکه‌ای از جمله برنامه‌های تحول بخش تعاونی در اقتصاد است،‌گفت: تقویت همکاری‌های بین دستگاهی تامین منابع مالی و مشوق‌ها، توسعه بازار تعاونی‌ها و تقویت برند و در کنار تعمیم نظارت بر تعاونی‌ها از جمله 7 راهبرد اساسی برای تحول در بخش تعاونی اقتصاد است.

کلانتری با بیان اینکه توسعه بخش تعاون اشتغال پایدار در اقتصاد را به دنبال خواهد داشت، افزود: 2 میلیون و 600 هزار نوع تعاونی در دنیا تشکیل شده است که نزدیک به یک میلیارد عضو دارند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه 5 هزار و 190 تعاونی جدید در سال 93، تشکیل شده است، تاکید کرد: تعاونی‌های تشکیل شده در سال گذشته 193 هزار عضو و 88 هزار فرصت شغلی اضافه کرده‌اند.

وی تاکید کرد: مجموع صادرات غیرنفتی تعاونی‌ها در سال 93، به یک میلیارد و 100 میلیون دلار رسید که نسبت به سال ماقبل خود 30 درصد افزایش داشت.

کلانتری با بیان اینکه تعاونی‌های مسکن 227 هزار واحد مسکونی تحویل داده‌اند، گفت: نزدیک به 2 میلیون نفر ساعت آموزش در سطح کشور انجام شده است.

وی با اشاره به استان‌های برتر در تشکیل تعاونی‌ها، گفت:‌استان‌های تهران، فارس، خراسان رضوی، مازندران و خوزستان در تشکیل تعاونی رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی 1065 واحد، مسکن 146 و فرش دستباف 159 تعاونی تشکیل شده است، گفت: در بخش حمل و نقل 45 تعاونی و در بخش چند منظوره 112 تعاونی تشکیل شد علاوه بر این 86 مورد تعاونی عمرانی جدید تاسیس شد.

کلانتری درباره تسهیلات پرداختی به این بخش به 3 محل صندوق توسعه ملی، اعتبارات بانک توسعه تعاون و سایر بانک‌ها اشاره کرد و گفت: 53 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت اجرای طرح‌های تعاونی، 160 میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی و 1840 میلیارد تومان از محل منابع داخلی بانک توسعه تعاون به بخش تعاونی تولیدی و خدماتی پرداخت شده است.

وی افزود: 70 درصد از تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون با 2 درصد تخفیف نسبت به سایر بانک‌ها به تعاونی‌ها بوده است.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طبق مصوبه مجلس 550 میلیارد تومان منابع به بخش تعاون در نظر گرفته شده است، گفت: تقویت منابع بانک توسعه تعاون و توانمندسازی تعاونی‌ها از محل این اعتبار انجام خواهد شد.

کلانتری درباره ترکیب تعاونی‌ها گفت: 48 مورد تعاونی دانش‌بنیان، 32 مورد بهیاری‌ها، 20 مورد فراگیر ملی و 14 مورد توسعه عمران شهرستان و 142 تعاونی در بخش صنایع دستی در کنار تشکیل تعاونی‌های زنان از جمله اقدامات این وزارتخانه بوده است.

وی گفت: به طور متوسط سرمایه ثبتی تعاونی‌های زنان 9 میلیون تومان و اشتغال ایجاد شده در هر تعاونی 11 نفر است.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره میزان بازرسی‌های انجام شده در بخش تعاون،‌گفت:‌11 هزار و 800 مورد بازرسی و حضور در 15 هزار و 600 مجمع از جمله اقدامات این معاونت در وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی است.

وی افزود: در بخش تعاونی‌های مسکن فروشگاه‌های بزرگی با برند تعاون تشکیل خواهد شد و فعالیت‌ها در حوزه مجازی هم گسترش پیدا خواهد کرد.

وی همچنین از توسعه نمایشگاه‌های داخلی و خارجی بخش تعاون خبر داد.

کلانتری هم با بیان اینکه در راستای فعالیت بهتر و توانمندی اتاق‌های تعاون برون‌سپاری انجام خواهد شد گفت: باید کار به مردم واگذار شود و دولت نقش سیاست‌گذاری داشته باشد.

*حضور در بازار سرمایه برای تامین مالی/ثبت بیمه تعاون و فولاد یزد در تابلوهای فرابورس

در ادامه این نشست علیرضا ناطقی مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارتخانه در پاسخ به سوال فارس مبنی بر حضور تعاونی‌ها در بازار سرمایه طبق الزام قانون اظهار داشت: حضور در بازار سرمایه برای تامین مالی بخش یک ضرورت بوده و در این زمینه بیمه تعاون و فولاد یزد در تابلوهای فرابورس ثبت شدند اما برای ورود به تابلوهای اصلی الزاماتی باید رعایت شود.

وی افزود: برای حضور تعاونی‌ها در تابلوی اصلی بورس باید  اصلاحاتی در مسیر اجرایی حضور این بخش انجام پذیرد و هیات وزیران آن را تصویب کنند.

همچنین باباخانلو مدیرکل اداره توسعه تعاون نیز با اشاره به رتبه‌بندی اتاق‌های تعاون،‌گفت: شیوه‌نامه رتبه‌بندی تدوین شده است و بر اساس آن 31 اتاق تعاون استانی و 12 اتاق شهرستانی رتبه‌بندی خواهند شد.

وی گفت: بر اساس توانمندی اتاق‌های استانی وظایف برون‌سپاری خواهد شد.

منبع : فارس

 

کلمات کلیدی: نفت ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت