جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 100582
زمان انتشار: 16 اردیبهشت 1394 16:39:00
وزیر نفت در مراسم افتتاحیه نمایشگاه نفت؛

رفع تحریم ها به معنای کنارگذاشتن فرصت های داخل نیست

زنگنه گفت: رفع تحریم ها به معنای رها کردن فرصت های داخل نیست زیرا باید ارتباط با دنیا را فرصتی برای توسعه فناوری های داخل بدانیم.
رفع تحریم ها به معنای کنارگذاشتن فرصت های داخل نیست

به گزارش بازار خبر، بیژن زنگنه، وزیر نفت بعداز ظهر امروز چهارشنبه ١٦ اردیبهشت ماه در مراسم افتتاح بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان این که سال گذشته در نمایشگاه نوزدهم صنعت نفت قول ساخت یک طرح فراگیر پالایشگاهی به ظرفیت ٤٨٠ هزار بشکه میعانات گازی در منطقه سیراف را داده بودم، گفت: این طرح سه میلیارد دلاری خرداد ماه امسال با حضور و مشارکت سرمایه گذاران و شرکتهای توانمند اکثرا خصوصی آغاز می شود. 

وی با اشاره به راه اندازی پنج فاز پارس جنوبی در سال ٩٣ اظهار داشت: یکی دیگر از قولهای بنده در سخنرانی خود در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی افزایش ظرفیت تولید گاز کشور بود که این امر با افزایش ١٢٥ میلیون مترمکعبی تحقق یافت.
 
زنگنه راه اندازی ٥ پنج فاز پارس جنوبی به دست متخصصان صنعت نفت ایران را کاری عظیم برشمرد و گفت: افتخار راه اندازی این پروژه متوجه صنعتگران ایرانی است.
 
وزیر نفت در ادامه به توسعه میدانهای غرب کارون اشاره کرد و گفت: کارها در این بخش و در میدانهایی که در این حوزه هستند به خوبی در حال انجام است و با سرعت خوبی پیش می رود.
 
وی با یادآوری این که در نمایشگاه نوزدهم یکی از مسائلی که عنوان شد همکاری با انجمنهای صنفی حرفه ای بود تا شرایط برای رقابت و فضای کسب و کار برای آنها بهبود یابد، افزود: در این زمینه مهر ماه پارسال ابلاغیه ای صادر شد که چند محور اصلی داشته است.
 
وی افزود: بر اساس این ابلاغیه شرکتهای تابعه نفت ملزم شدند از شرکتهایی که در فهرست تنظیم شده از سوی معاونت امور مهندسی وزارت نفت قرار دارند، استفاده کند.
 
وزیر نفت همسنگ سازی قیمتها، محاسبه قیمت نفت، شفافیت در مناقصه های داخلی و انجمنی برای رفع اختلافها را از دیگر موارد این بخشنامه ابلاغی عنوان کرد و افزود: بر این اساس همسنگ سازی قیمتها که یکی از موارد این ابلاغیه بوده است در آن قیمتهای خارجی با محاسبه هزینه حمل و پس از پرداخت هزینه های گمرکی محاسبه می شود.
 
وزیر نفت همچنین به ساخت ١٠ کالای اصلی و پرمصرف داخلی در داخل کشور اشاره کرد و افزود: در این زمینه قرار شد تجهیزات سر چاهی، پمپهای درون چاهی، شیرهای ایمنی، لوله های جداری، الکتروموتورهای ضد احتراق، ماشینهای دوار، تجهیزات اندازه گیری، فولادهای آلیاژی و پیلهای هوشمند بوسیله شرکتهای داخلی ساخته شود. همچنین قرارداد ساخت مته های حفاری هم اکنون امضا شده است و باقیمانده اقلام مهم مورد نیاز تا پایان امسال امضا می شود.
 
وی در ادامه با اشاره به این که رفع تحریمها به معنی رها کردن ساخت داخل در این دولت نیست، تصریح کرد: ما با همه قدرت برای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی که ایجاد اقتصاد درون زا و برون گراست استفاده می کنیم و در صورت برداشته شدن تحریم از این فرصت برای انتقال فناوری و نوآوری استفاده می کنیم.
 
وزیر نفت تاکید کرد: برداشتن تحریم ها به معنای تعطیلی کار داخل نیست بلکه باید کار با همه قدرت و با همکاری شرکتهای معتبر خارجی ادامه یابد.
 
وزیر نفت با تاکید بر این که مرد شکستن تحریمها هستیم اما متقاضی آن نیستیم، گفت: امسال دولت با عزت تمام تحریمهای بین المللی را لغو می کند تا طرحهای عظیم صنعت نفت تسریع یابد.
 
وی گفت: هم اکنون وقت آن است که از موضع قدرت و توانمندی با شرکتهای خارجی که تمایل به حضور در ایران دارند صحبت کنیم؛ هرچند که آنها ما را در روزهای سخت تنها گذاشتند.
 
زنگنه با یادآوری این که سال گذشته مطالبی در باره رانت خواری اعلام کردم، افزود: خوشبختانه امسال وضع رانت خواری رو به کاهش و بهبود است.
 
وزیر نفت با اشاره به ضعف ایران در زمینه شرکتهای پیمانکاری عمومی و یی پی سی کار گفت: اگر این شرکتها در ایران وجود داشته باشند و حمایتهای لازم از آنها انجام شود به طور حتم بازار ساخت داخل تضمین می شود.
 
زنگنه به وجود ٧٠ میلیارد دلار پروژه در حال ساخت و طراحی در صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت اشاره کرد و گفت: نقش بخش خصوصی در اجرا و سرمایه گذاری این طرحها بسیار اهمیت دارد.
 
وی با بیان این که پارسال مجلس با مجوز خود به دولت در زمینه سرمایه گذاری در قالب بند «ق» گفت: امسال نیز مجلس در قالب ماده ١٥ رفع موانع تولید به دولت و وزارت نفت اجازه سرمایه گذاری ٥٠ هزار میلیارد تومانی (٢٠ میلیارد دلاری) را داده است که این رقم با احتساب منابع بند «ق» از نظر فیزیکی رقمی بی نهایت برای ما به شمار می رود.
 
وی گفت: بخشی از منابع بند ق پارسال در بخشهایی از حوزه نفتی غرب کارون، فازهای پارس جنوبی و راه آهن استفاده شده است از این رو ما می توانیم با اصلاح ساختار و بهینه سازی مصرف در بخش راه آهن و حمل و نقل صرفه جویی قابل توجهی در بخش فرآورده های نفتی داشته باشیم.
 
وزیر نفت از سرمایه گذاری ٦ هزار میلیارد تومانی در بخش گازرسانی روستایی امسال خبر داد و گفت: با توجه به استفاده پیمانکاران داخلی در بخش گازرسانی از سازندگان داخلی اجرای این میزان پروژه می تواند تضمین کننده بازار داخلی باشد.

وی با اشاره به هزینه ٨٠ میلیارد دلاری وزارت نفت بابت پرداخت یارانه های فرآورده های نفتی گفت: اگر بتوانیم با طراحی طرحهای صرفه جویی در بخشهای خودروهای کم مصرف، گازسوز، اتومبیلهای برقی و موتورسیکلتهای برقی سرمایه گذاری داشته باشیم می توانیم شاهد صرفه جویی ١٥ تا ٢٠ میلیارد دلاری در این بخش باشیم.

میدانهای مشترک نفت و گاز سرمایه ملت ایران است

در ادامه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: به یک تعبیر، این نمایشگاه، پنجره و چشم اندازی گسترده برای رصد کردن تحولاتی بنیانی بوده که از ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید شکل گرفته و اینک با بهره گیری از ظرفیتهای پویای ملی و تعاملات جهانی در مسیر رسیدن به شکوفایی است.

وی افزود: این منظری از بازاری جذاب با شرایط مساعد اقتصادی تولید نفت و فرآورده هایی با منشاء نفت و گاز و تلاش دست اندرکاران صنعت نفت در دولت تدبیر و امید، تحقق یافتن هدفها و آرمانهای منعکس در سند چشم انداز ١٤٠٤ (مطابق ٢٠٢٥میلادی) با بهره گیری از مبانی اقتصاد مقاومتی است.
جهانگیری به مبانی اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت و گاز اشاره و تصریح کرد: صیانت از منابع نفت و گاز با اولویت توسعه و بهره‌برداری از میدانهای مشترک نفت و گاز، پرهیز از خام فروشی و افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره های ارزش صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی و ایجاد تنوع در روشهای فروش، مدیریت انرژی و توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه و تکیه بر توان داخلی و استفاده حداکثری از کالاها و محصولات ساخت داخل به جای کالاهای مشابه خارجی و پویاسازی بخش خصوصی در صنایع پایین دستی از جمله مبانی اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت و گاز محسوب می‌شود.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: صنعت نفت باید با بهره گیری از این اصول، همچنین مولفه های دیپلماسی انرژی و تعهد به تامین امنیت انرژی جهان به بهترین شیوه های ممکن بکوشد و همکاری کشورها و شرکتهای بزرگ صاحب تکنولوژیهای نوین و نهادهای بین‌المللی سرمایه گذار را جلب کند.
وی عنوان کرد: انتظار داریم پس از ارائه مدل قراردادهای نفتی جدید که برمبنای واقعیتهای بازار به شدت رقابتی و در جهان امروز تدوین شده است، سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران چنان جذاب شود که صنعت نفت کشور در مدت کوتاهی بتواند سرمایه خارجی مورد نیاز را جذب کند و در مقابل تجربه های به دست آمده صنعت نفت را که از اجرای پروژه ها در شرایط سخت ناشی از تحریمها کسب شده، در اختیار شرکای راهبردی خود قرار دهد.
جهانگیری با بیان این که یکی از تجربه های گرانسنگ در صنعت نفت، اجرای بزرگترین تاسیسات صنعتی تاریخ ایران یعنی تکمیل فاز دوازدهم میدان گازی پارس جنوبی بود، گفت: با بهره برداری از این فاز و سایر طرحهای دیگر به حدود ١٢٥ میلیون مترمکعب گاز در روز به تولیدات کشور اضافه شد و شهروندان ایرانی، زمستانی را بدون دغدغه کمبود گاز و انرژی برق تولید شده از گاز طبیعی، پشت سر گذاشتند.
وی ادامه داد: پارس جنوبی به تنهایی ٤٠ درصد منابع گازی ایران یعنی بیش از ١٤,٢ تریلیون مترمکعب گاز و ١٩ میلیارد بشکه میعانات گازی را در خود دارد، این ثروتی عظیم است که فرصتی را برای توسعه دهندگان ایرانی و شرکای احتمالی خارجی فراهم می‌کند که در زنجیره تولید گاز و تبدیل آن به فرآورده و محصولات پتروشیمی، ثروت عظیمی به دست آورد.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: در پرتو چنین همکاریهایی است که فازهای اولویت بندی شده  بعدی پارس جنوبی در زمان پیش بینی شده به بهره برداری می‌رسد و تولید گاز از این میدان به بالای ٨٠٠ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.
سهم گاز در سبد انرژی کشور به ٧٠ درصد می‌رسد
جهانگیری ادامه داد: با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی سهم گاز در سبد انرژی کشور به ٧٠ درصد می رسد و با افزایش تولید گاز، گاز رسانی به نقاط محروم و روستاهای کوچک طی دوره ای سه ساله انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: دسترسی به بازارهای جدید صادرات گاز با اولویت کشورهای همسایه و همجوار، افزایش خوراک مجتمعهای پتروشیمی و به دنبال آن افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و ورود به بازار تولید LNG برای صدور گاز به بازارهای دوردست از دیگر نتایج بهره برداری از فازهای پارس جنوبی است.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: توسعه سریع میدانهای مشترک نفتی و گازی و میدانهای جدید با بهره مندی از مشارکت فنی و مالی شرکتهای بزرگ و معتبر داخلی و بین المللی، بحث مهم اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت ایران، است.
وی به ذکر نمونه در این مورد اشاره کرد و گفت: تولید ٧٠٠ هزار بشکه نفت در روز با بهره برداری از میدانهای غرب کارون و در کنار آن بهره مندی از فناوریهای مدرن امروز برای افزایش ضریب بازیافت نفت و نوسازی تاسیسات میدانهای در دست بهره برداری می تواند زمینه ای گسترده برای تعاملهای بیشتر بین‌المللی در تأمین انرژی مورد نیاز و حفظ امنیت انرژی جهان باشد.
جهانگیری افزود: ایران مصمم است در زمانی کوتاه پس از امضای تفاهم نامه هسته ای ظرفیت تولید نفت خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به میزان تولید قبل از تحریمها برساند و جایگاه خود را در بازارهای نفت جهان باز پس گیرد و با توانهای موجود در صنعت نفت ایران و ظرفیتهای فنی و تخصصی، این کار شدنی است و در ضمن می تواند چارچوبی دیگر برای همکاریهای بین المللی باشد.
وی ادامه داد: با شتابی که صنعت نفت در دولت تدبیر و امید، و به رغم تمام تحریمهای بین المللی، امسال یک آرمان دیگر این صنعت محقق می شود و با راه اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران به خودکفایی در تولید بنزین می رسد و امکان صدور بنزین به بازارهای دیگر را برای نخستین بار پیدا خواهد کرد.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: ایجاد پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بهره برداری از محصولات آن و همچنین تولید بنزین"یورو٤" در تهران و کلانشهرها از گامهای اساسی صنعت نفت در حفاظت از محیط زیست است.
وی گفت: یک اقدام مهم دیگر صنعت نفت که از سال گذشته آغاز شده، شروع پروژه "سیراف" با اعلام فراخوان احداث ٨ پالایشگاه کوچک ٦٠ هزار بشکه ای میعانات گازی در روز در منطقه عسلویه است. این کار بسیار مهم و اساسی است و امیدواریم هر چه سریعتر عملیات اجرایی آن آغاز شود.
جهانگیری ادامه داد: در مورد عملکرد بند ق تبصره ٢ قانون بودجه سال ١٣٩٣ و ماده ١٥ قانون رفع موانع تولید، باید بگویم که طرحهای مرتبط بالادستی نفت و گاز و بهینه سازی مصرف سوخت موضوع این بند و ماده شامل احیای عملیات سوآپ با استفاده از موقعیت ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک کشور، ارتقاء صنعت نفت ایران به صنعتی سرآمد و روزآمد با تکیه بر توانهای داخلی و تعامل ها و همکاریهای بین المللی، ورود گسترده به بازارهای بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی و فرآورده ها و توسعه پایانه های صادراتی نفتی می شود.
وی افزود: در این راه همکاری سازمانها و شرکتهای معتبر داخلی و بین المللی صاحب تکنولوژی برتر و سرمایه مورد انتظار است. با اجرای این سیاستها و جذب مشارکتهای بین المللی، شرکتهای داخلی این امکان را پیدا می کنند که به شرکای منطقه‌ای و همکار شرکتهای بزرگ بین المللی تبدیل شوند. در حال حاضر نشانه های بارزی از تمایل شرکتهای بزرگ و کشورهای اروپایی به حضور پررنگ تر در عرصه صنایع پتروشیمی، گاز و نفت نمایان است و نمایشگاه حاضر مکانی مناسب برای بازبینی و بررسی امکان همکاری و مشارکت بر مبنای توانمندیها، فناوریهای در دسترس است.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار امیدواری کرد که پس از پایان تحریمها، این همکاریها شکل بنیانی به خود گیرد و شاهد این همکاریهای تأثیرگذار بین المللی در تأمین و امنیت انرژی مورد نیاز جهان و تولید کالاهایی با منشاء نفتی و تاسیساتی با کارگروه های بین المللی در تمام نقاط جهان باشیم.
 
کلمات کلیدی: ,
1
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت